Prapremiera filmu STALAG 319

/ 4 komentarzy / 13 zdjęć


Stalag 319 – taki tytuł nosi filmowy dokument w reżyserii Grażyny Stankiewicz. Chodzi o 26 minutowy program o zlokalizowanym podczas II wojny światowej w Chełmie jednym z największych i najbardziej okrutnych hitlerowskich obozów jenieckich na terenie dzisiejszej Polski.

Przez założony w Chełmie w 1941 roku stalag przeszło ponad 250 tysięcy jeńców z czego prawie 100 tysięcy poniosło śmierć. Obóz podzielony był na trzy podobozy, z których największy znajdował się w rejonie ulic Lwowskiej, Wojsławickiej i 3-go Maja, a dwa pozostałe przylegały do dzisiejszej ulicy Rampa Brzeska. W obozie przebywali jeńcy radzieccy, Włoscy, Belgijscy, Francuscy, Angielscy oraz żołnierze armii krajowej Niedożywienie oraz masowe egzekucje dokonywane niemal codziennie, dziesiątkowały przebywających w stalagu jeńców. Celowe głodzenie doprowadzało niekiedy do aktów kanibalizmu, a fatalne warunki sanitarne powodowały śmiertelne choroby i liczne epidemie. W przylegającym do miasta lesie Borek urządzone zostało krematorium, przy którym dokonywano egzekucji, a następnie spopielano ludzkie szczątki.

W 1944 roku ewakuujący się w pośpiechu hitlerowcy żołnierze znaleźli jednak czas aby zatrzeć wszelkie ślady po tej zbrodni. Obozy zniszczono, a w miejscu krematorium nasadzono nowe drzewa. Dzisiaj po tych wydarzeniach pozostało kilka cmentarzy z masowymi mogiłami, kilka pomników oraz wspomnienia nielicznych już mieszkańców pamiętających tamte czasy. W miejscach gdzie niegdyś znajdowały się obozowe baraki i ziemianki stoją dzisiaj dzielnice „Kościuszki” i „Bazylany” oraz znajdują się zakłady produkcyjne.
Przygotowywana przez miasto i telewizję produkcja ma być dokumentalnym zapisem tamtych wydarzeń i swoistym hołdem oddanym ofiarom. Opisuje nieznane dotąd fakty i zdarzenia oraz prezentować dokumenty, zdjęcia i wspomnienia naocznych świadków. Występują w nim regionaliści i historycy - w tym badający od wielu lat historię obozu Andrzej Rybak .

Dodatkowo atrakcyjność filmową przekazu podnoszą inscenizowane sceny – rekonstrukcje niektórych wydarzeń.

- W filmie wystąpili statyści w niemieckich mundurach oraz aktorzy przebrani za jeńców. Do produkcji wykorzystano również wojskowe pojazdy oraz szereg innych rekwizytów nawiązujących do wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat – mówi Zastępca Dyrektora Wydziału Promocji Marcin Grel

Scenariusz zakłada częściową fabularyzację dokumentu. Przewiduje ukazanie historycznych wydarzeń przez pryzmat pracy reportera radiowego, który mając koszmarne sny rozpoczyna poszukiwania odpowiedzi na pytanie: co wydarzyło się tu w przeszłości. Na swojej drodze spotyka ludzi, którzy wprowadzają go w tło tragicznych wydarzeń sprzed prawie 70 lat. Szybko odkrywa, że kolorowe i tętniące życiem dzielnice Chełma to miejsca, gdzie niegdyś w męczarniach konały tysiące osób.

Pomysł na film zrodził się przed kilkoma miesiącami.

- To pierwsze tak duże przedsięwzięcie telewizyjne w Chełmie, w którym łącznie z ekipą filmową brało udział około 70 osób. Wystąpili w nim historycy, regionaliści i naoczni świadkowie tamtych wydarzeń oraz aktorzy i statyści – mówi Prezydent Agata Fisz.

Wśród ponad trzydziestoosobowej grupy statystów znalazło się kilku miejskich urzędników - na co dzień pracowników Wydziału Promocji, Rozwoju i Współpracy z Zagranicą.

- Produkcja tego filmu to także promocja miasta. Pracownicy wystąpili w filmie dobrowolnie nie pobierając z tego tytułu żadnego dodatkowego wynagrodzenia. Dzięki temu znacznie zaoszczędziliśmy na produkcji dokumentu – przekonuje Roland Kurczewicz pełnomocnik prezydenta.

Nie tylko urzędnicy nie wzięli za udział w filmie ani grosza. Pozostali statyści również wystąpili za darmo. Pomocy w postaci bezpłatnego udostępnienia terenów i rekwizytów udzieliło także kilka osób prywatnych, firm i instytucji.

- Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni zaangażowaniem miasta i pracowników urzędu, którzy z pasją włączyli się w produkcję tego filmu. Zajęli się między innymi scenografią, charakteryzacją oraz pomocą logistyczną dzięki czemu realizacja filmu przebiegła bardzo sprawnie, a wydatki z tym związane zostały ograniczone do minimum – mówi autor scenariusza i reżyser filmu Grażyna Stankiewicz.

Film ogląda się ' jednym tchem' ilość osób, które chciały zobaczyć pokaz przedpremierowy zmusił organizatorów do przeprowadzenia kilku seansów. Premiera telewizyjna w okresie Świąt Wielkanocnych w Telewizji Polskiej.

Więcej na ten temat w najbliższym wydaniu Do Broni numer kwietniowy.

 


 

5
Oceń (11 głosów)

 

 

Prapremiera filmu STALAG 319 - opinie i komentarze

johnypainterpl1973johnypainterpl1973
0
johnypainterpl1973 oslo norwegia chelm las borek (2010-09-08 00:00)
johnypainterpl1973johnypainterpl1973
0
johnypainterpl1973 janusz panasiuk (2010-09-08 00:00)
johnypainterpl1973johnypainterpl1973
0
janusz panasiuk johnypainterpl1973 (2010-09-08 00:00)
johnypainterpl1973johnypainterpl1973
0
OSLO 2011 (2011-02-11 00:00)

skomentuj ten artykuł