Pracownia STRATEG Domu Kultury Śródmieście w Warszawie.

/ 2 zdjęć


Pracownia, która znajduje się na ulicy Mokotowskiej 55, istnieje od 2000 roku w ramach Domu Kultury Śródmieście w Warszawie. Jej działalność skierowana jest głównie do osób rozpoczynających dopiero swą przygodę z wargamingiem, a dominującą grupę wiekową stanowi młodzież gimnazjalna i szkół średnich.

Wprowadzenie w wargaming rozpoczynamy od szkoły mikromodelarstwa: prowadzimy naukę budowy elementów terenu i kompletnych makiet, dalej wykonania, malowania i sposobów wykończeń modeli sprzętu oraz figur żołnierzy z różnych okresów historycznych. Przy wykorzystaniu wykonanych elementów można rozpocząć właściwy wargaming, czyli rozgrywanie strategicznych, historycznych gier wojennych. Używany system jest dostosowany do wieku i potrzeb osób początkujących, pozwala na odtworzenie starć w skali taktycznej lub operacyjnej. Bitwy toczone na makietach odznaczają się widowiskowością trudną do osiągnięcia przy pomocy samych pojedynczych elementów nastawnych stosowanych w innych systemach. Opcje kampanijne systemu oraz wykonane w Pracowni mapy pozwalają na przeprowadzenie niewielkiej kampanii, wymagającej od uczestników umiejętności czytania map i pracy sztabowej. Główne działy zainteresowań to okres II Wojny Światowej, okres wojen napoleońskich i średniowiecze.


W zajęciach w pracowni jednorazowo może uczestniczyć nawet kilkanaście osób, podczas gdy kilkadziesiąt osób korzysta z Pracowni w ciągu tygodnia. Do wyłącznej dyspozycji Pracowni pozostaje obszerna sala ( 63m2) przy ulicy Mokotowskiej 55. Zajęcia dla młodzieży są bezpłatne i odbywają się w środy i piątki w godzinach 16.30-20.30. W soboty, od godziny 8.00 do 12.00, z sali korzysta grupa dorosłych (zaawansowana), wykorzystująca różne systemy wargamingowe, którą opisano oddzielnie.

Bliźniacza pracownia funkcjonuje od grudnia 1998 roku przy Szkole Podstawowej nr 344 przy ul Erazma z Zakroczymia 15 (Warszawa Tarchomin). Zajęcia odbywają się w poniedziałki, czwartki i piątki w godzinach17.00-20.00. Szczegóły można znaleźć pod adresem http://www.bok.waw.pl/sekcjamodele.php

Profesjonalny zespół instruktorski, wywodzący się z Pracowni Mikromodelarstwa i Historii Wojskowej na Woli, posiada już niemal ćwierć wieku doświadczeń w zakresie mikromodelarstwa, historii wojskowości i wargamingu. Służymy pomocą w poszukiwaniu źródeł historycznych, niezbędnej ikonografii bądź dokumentacji zdjęciowej czy wreszcie organizacji i struktury wojsk w wybranych okresach historycznych. Jesteśmy otwarci na wszelkie formy współpracy, wymianę informacji czy nieznane nam systemy wargamingu historycznego. Z definicji nie jesteśmy zainteresowani systemami niehistorycznymi. Chętnych zapraszamy do uczestnictwa w zajęciach.

Kontakt z zespołem instruktorskim jest możliwy bezpośrednio w godzinach zajęć bądź poprzez adresy [email protected] oraz [email protected]

Pracownia Mikromodelarstwa, Historii Wojskowości i Gier Strategicznych STRATEG

Warszawa, ul. Mokotowska 55 (domofon 132), tel. 621-17-89.

 


 

5
Oceń (2 głosów)

 

 

Pracownia STRATEG Domu Kultury Śródmieście w Warszawie. - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł