Powstańcom Wielkopolskim w Gryżynie

/ 20 zdjęć


Gryżyna - wieś, położona na południowy wschód od Kościana. Obecnie administracyjnie województwo wielkopolskie, powiat kościański, gmina Kościan. Początki wsi sięgają roku 1296. W jej centrum znajduje się dwór, który w roku 1793, prawdopodobnie na miejscu starszej siedziby, został zbudowany dla Wiktora Wierusz - Kowalskiego. Na terenie parku należącego do dworu został jeszcze zachowany ciekawy budynek lodowni, służący swego czasu do przechowywania żywności. W latach 1885-86 wg projektu Alexisa Langera z Wrocławia wzniesiono w pobliżu dworu Kościół p.w. Św. Barbary. Bardzo ciekawym miejscem, które z pewnością warto odwiedzić są jeszcze ruiny Kościoła Św. Marcina, wzniesionego pod koniec XIII wieku z fundacji Wojsława Borka, ówczesnego właściciela Gryżyny. Z Kościołem związana jest dodatkowo legenda o brzozie gryżyńskiej, ale to już dla zainteresowanych:)


A z jakiej przyczyny pozwoliłem sobie przytoczyć te kilka faktów o podkościańskiej miejscowości? Otóż dlatego, że w dniu 18 grudnia 2016 roku jako członkowie Towarzystwa Działań Historycznych im. Feliksa Pięty w barwach 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii mieliśmy możliwość przybyć do Gryżyny na lokalne uroczystości związane z upamiętnieniem, wywodzących się z tych okolic Powstańców Wielkopolskich.


Uroczystości rozpoczęła msza święta, po której w asyście honorowej I Leszczyńskiego Dywizjonu Przeciwlotniczego wraz z przybyłymi delegacjami złożyliśmy kwiaty przy grobie Teofila Wyssogoty-Zakrzewskiego h. Wyskota i pod tablicą Antoniego Kasztelana. Następnie przemaszerowaliśmy na cmentarz, na którym uhonorowano okolicznościowymi tabliczkami oraz salwą honorową kolejnych Powstańców: Jana Goliwąsa, Kaspra Jakubowskiego i Władysława Prałata. Część oficjalną zakończono na lokalnym boisku sportowym, gdzie mimo niesprzyjającej aury, dość licznie przybyłej publiczności zaprezentowano m.in. pokaz techniki kawaleryjskiej w wykonaniu członków Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Wielkopolskich.


Serdecznie dziękujemy Organizatorom za możliwość wzięcia udziału w tych uroczystościach. Szczere wyrazy uznania za podtrzymywanie pamięci o Powstańcach Wielkopolskich. Taka postawa może stanowić wzór do naśladowania dla innych, szczególnie tych "większych" miejscowości.

 


 

5
Oceń (3 głosów)

 

Lokalizacja

 

Powstańcom Wielkopolskim w Gryżynie - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu