Powstało Muzeum 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej w Krakowie


11 listopada br. - w Narodowe Święto Niepodległości - w obiektach przy ul. Rydla, które użyczył Oddział Regionalny Agencji Mienia Wojskowego w Krakowie, otwarto Muzeum 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej. Głównym inicjatorem projektu jest Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień 39”, z którym Agencja od wielu lat współpracuje przy organizacji przedsięwzięć związanych z popularyzacją wiedzy historycznej i kształtowaniem postaw patriotycznych. Wsparcie udzielone Stowarzyszeniu to kolejne przedsięwzięcie zrealizowane przez AMW w ramach działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).
Muzeum mieści się przy ulicy Rydla w Krakowie, we wnętrzach budynków użyczonych Stowarzyszeniu przez AMW. Na zwiedzających czekają pamiątki związane z 20 Pułkiem Piechoty Ziemi Krakowskiej. To zdjęcia, dokumenty, elementy umundurowania i wyposażenia służących w nim żołnierzy. Historia formacji sięga listopada 1918 roku, kiedy do Krakowa przybywały z frontu jednostki monarchii austro-węgierskiej, złożone z żołnierzy narodowości polskiej. Właśnie z nich kilka miesięcy później sformowano pułk, nazywany przez mieszkańców miasta ‘zwancigerami” od niemieckiego „zwanzig” (dwadzieścia). W czasach II Rzeczpospolitej 20 pułk stacjonował przy ul. Wrocławskiej (koszary dzisiejszego 16 batalionu powietrzno-desantowego). Po wprowadzeniu w 1930 roku nowej organizacji piechoty szkolono w nim rekrutów Korpusu Ochrony Pogranicza. Pułk brał również udział w walkach w trakcie kampanii wrześniowej.
Na przygotowanych ekspozycjach można zobaczyć repliki broni z okresu wojny polsko-bolszewickiej oraz wojny obronnej z 1939 roku, w tym armatę przeciwpancerną Bofors 37 mm, wraz ze zrekonstruowanym przodkiem, moździerz Stockes-Brandt 81 mm czy karabin przeciwpancerny wz. 35 tzw. UR. Jedną z wystaw poświęcono przedwojennej Policji Państwowej, gdzie pokazano umundurowanie, ekwipunek oraz dokumenty policjantów z lat 20 i 30 ubiegłego wieku. W pozostałych salach znajdują się, między innymi, leśne obozowisko polskich partyzantów i dokumenty dotyczące IV odcinka organizacji dywersyjnej Armii Krajowej „Wachlarz”, w którym działali również oficerowie pochodzący z 20 pułku. Już w dniu otwarcia przygotowane wystawy spotkały się z dużym zainteresowaniem i dobrym przyjęciem zwiedzających. Pomysłodawcy zapowiedzieli, że muzealne ekspozycje będą sukcesywnie wzbogacane o kolejne eksponaty i pamiątki.

 


 

5
Oceń (1 głosów)

 

 

Powstało Muzeum 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej w Krakowie - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł