Poppy Day

/ 1 komentarzy / 2 zdjęć


Drugi rok z rzędu dane mi było spędzić dzień 11 listopada w Anglii. Jak ważny to dzień, dla nas Polaków, nie trzeba wspominać. Jednak data ta co roku ma również duże znaczenie dla Brytyjczyków jak i dla pozostałych mieszkańców Wspólnoty Narodów (Commonwealth). W tym dniu obchodzą oni Dzień Pamięci (również znany jako „Poppy Day” – symbolem jest polny mak).

Symbol ten używany jest od 1920 roku dla upamiętnienia poległych żołnierzy. Początkowo upamiętniał on poległych żołnierzy w I Wojnie Światowej ale obecnie stał się on symbolem pamięci o wszystkich ofiarach poległych podczas wojen. I faktycznie symbol ten jest powszechnie obecny i używany. Na cmentarzach wojennych i pod pomnikami składane są wieńce z maków lub małe drewniane krzyże z przypiętym makiem. Na ulicach widać ludzi chodzących z przypiętymi do ubrania małymi przypinkami w kształcie maków. Również wiele aut ma przypiętych mak, najczęściej w przedniej części.

W tym roku będąc w tym dniu w Oxfordzie, natrafiłem na jedną z wielu grup kwestujących na rzecz weteranów i ofiar wojen. Była to grupa czterech żołnierzy brytyjskich z okresu II W.Św. połączona z pięcioma legionistami z czasów Wojny Krymskiej (1853-1856). Na załączonym zdjęciu widać, że legioniści Ci trzymają transparent ze słowami: ’’ When can their glory fade? O the wild charge they made! ” co w
przetłumaczeniu na język polski znaczy: ‘’Kiedy Ich sława może zaniknąć? O dziką szarżę Oni zrobili! ‘’. Słowa te dotyczą słynnej, podczas tamtej wojny, szarży Lekkiej Brygady i pochodzą z poematu o takim właśnie tytule autorstwa Alfreda Tennysona.

Przykład ten potwierdza, że w pamięci Brytyjczyków są nie tylko ofiary I i II Wojny Światowej jak i wojen i konfliktów późniejszych. Wracają pamięcią również do tych poległych jeszcze wcześniej jak choćby, podczas tu przytoczonej, Wojny Krymskiej.

 


 

5
Oceń (8 głosów)

 

 

Poppy Day - opinie i komentarze

plk MMSplk MMS
0
od wielu lat, ja, moja rodzina, i część znajomych przypinamy na 11 listopada, czerwone maki, do kurtek, pamiętamy o Polakach ze wszystkich pól bitewnych, pierwszej i drugiej wojny światowej. Cześć ich Pamięci!, Chwała Bohaterom!.
pozdrawiam
Adam Świtalski
(2013-12-11 00:00)

skomentuj ten artykuł