Pomnik szarży artylerii konnej generała Józefa Bema

/ 2 komentarzy / 4 zdjęć


Zbliżająca się rocznica bitwy pod Ostrołęką z czasów powstania listopadowego zachęciła nas do odbycia małej wyprawy samochodem na pole dawnej bitwy.
Najpierw pojechaliśmy do mogiły gen. Kickiego we wsi Kruki, a jadąc w stronę Ostrołęki żwirową drogą, ( we wsi Kruki jest to Łubinowa, a w Ostrołęce ul. Fortowa ), po minięciu ogródków działkowych, na łuku drogi zobaczyliśmy niewielki kopiec z monumentem. Upamiętnia on szarżę artylerzystów konnych generała Józefa Bema, którzy osłaniając chwiejącą się pod rosyjskim natarciem polską piechotę, powstrzymali ogniem nacierających Rosjan. Niestety, mimo poświęcenia polskich żołnierzy bitwę wygrali Rosjanie, a przegrana bitwa zapoczątkowała upadek powstania listopadowego.

Jadąc dalej ul. Fortową wyjeżdżamy tuż obok fortu - mauzoleum, poświęconego bitwie z 26 maja 1831 roku.

 


 

4
Oceń (5 głosów)

 

Lokalizacja

 

Pomnik szarży artylerii konnej generała Józefa Bema - opinie i komentarze

formoza58formoza58
0
Świetnie,że poruszyłeś ten wspaniały i godny przypomnienia temat...Dzięki.Szkoda tylko,że wyruszyłeś na taka wyprawę,bez zapasowych baterii do aparatu ;-).Byłby z tego piękny fotoreportaż (2015-05-28 00:00)
Darth SimbaDarth Simba
0
Bateria naładowana, tylko że jechałem jako pasażer. W niedzielę w planach objazd swoim samochodem, więc popstrykam więcej i na spokojnie :) (2015-05-28 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu