Półstała armata przeciwlotnicza wz. 37 St

/ 6 zdjęć


Armata wz. 37 była jednoosiową armatą półstałą zaprojektowaną od początku w Polsce w tzw. Zakładach Starchowickich (wł. Towarzystwo Starachowickich Zakładów Górniczych SA). Jej pierwowzorem była dwuosiowa armata przeciwlotnicza wz. 36 Pierwszy prototyp 'dwuosiówki' powstał w Starachowicach na przełomie 1934/1935 roku i szybko poddany został ocenie WP. Mimo zgłoszonych przez komisję wojskową wad, armatę zatwierdzono do produkcji z zastrzeżeniem jednak, że wszystkie złożone poprawki i zmiany mają być ujęte w już seryjnie produkowanych armatach. Właśnie tak zmodyfikowane dwuosiowe działo otrzymało potoczne oznaczenie wz. 36 St.

Armata półstała wz. 37 była w zasadzie armatą wz. 36 St ale osadzoną na zmodyfikowanej 'Y' kształtnej podstawie, podobnej w założeniach do analogicznej podstawy 'Y' przeznaczonej dla armat półstałych system Boforsa wz. 38.
Armata półstała była lżejsza, tańsza i przeznaczona do statycznej obrony dużych ośrodków - miasta, centra przemysłowe etc. W założeniu nie miała być użytkowana przez mobilne jednostki artylerii przeciwlotniczej, przez co w dywizjonach wyposażonych w armaty półstałe liczba ciągników i ogólnie sprzętu motorowego była ograniczona do minimum.

Pod względem pieczołowitości wykonania, donośności, celności oraz łatwości obsługi armaty serii 'St' zaliczały się do ścisłej czołówki światowej. Do wybuchu wojny wyprodukowano 52 armaty wz. 36 i 37. W liczbie tej zawiera się też kilka (4 ?) armaty wz. 38 czyli dodatkowo zmodernizowane armaty dwuosiowe, następczynie armat wz. 36.

Jeśli ktoś się nie pogubił we wzorach armat to zapraszam do zdjęć:

 


 

5
Oceń (7 głosów)

 

 

Półstała armata przeciwlotnicza wz. 37 St - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł