Polski Złoty Pociąg 1939...

/ 2 komentarzy / 3 zdjęć


Polski "Złoty Pociąg 1939" przejechał jeszcze raz z Brześcia do Śniatynia... No, tak naprawdę przejechał z Jaworzyny Śląskiej do Dzierżoniowa. Muzealny pociąg retro, z dziesięcioma skrzyniami wypełnionymi "złotem" oraz z towarzyszącą im wojskową-rekonstruktorską ochroną.
1 maja w taki sposób, dosyć swobodnie nawiązujący do sensacyjnych zdarzeń z września 1939 roku, członkowie GRH 58 pułku piechoty postanowili przypomnieć historię ewakuacji 80 ton polskiego złota, a także prz ... ybliżyć sylwetki dwóch ministrów, oficerów WP - Ignacego Matuszewskiego i Henryka Floyar-Raichmana, organizujących i nadzorujących ewakuację.
Mobilna inscenizacja historyczna wzbudziła spore zainteresowanie zarówno wśród pasażerów "Złotego Pociagu", jak i wśród osób bardzo licznie zebranych na stacji kolejowej w Dzierżoniowie.
Tę nietypową inscenizację "na torach" GRH 58 pp (4 psw) zorganizowała wspólnie z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. Do odwiedzania muzeum serdecznie zapraszamy!
Autorami (nieco postarzonych przez nas) zdjęć są: Marian Charasimiuk i Kazimierz Janeczko. Za tę cenną dla nas fotograficzną dokumentację dziękujemy.

 


 

5
Oceń (8 głosów)

 

 

Polski Złoty Pociąg 1939... - opinie i komentarze

canti80canti80
0
... piękna inicjatywa Panowie, oglądając zdjęcia aż chciałoby się tam być. Gorąco pozdrowienia od Kolegów z 57pp i wierzę, że do rychłego zobaczenia:) (2016-05-13 00:00)
KomskiKomski
0
Dzięki i do zobaczenia :) (2016-05-16 00:00)

skomentuj ten artykuł