Polski Chevrolet Master na Białorusi

/ 1 komentarzy / 4 zdjęć


W trakcie walk z jesieni 1939 r. w ręce wojsk niemieckich i radzieckich wpadły setki różnego rodzaju polskich pojazdów. Jednym z nich był wyprodukowany przez polską fabrykę Lilpop, Rau i Lowenstein samochód osobowy Chevrolet Master Deluxe rocznik 1937, który szczęśliwie zachował się do naszych czasów. Nie wiadomo czy na terytorium dzisiejszej Białorusi auto trafiło wraz z oddziałami Wojska Polskiego, należało do prywatnego właściciela, który mieszkał na Kresach, a może było używane przez Policję Państwową.


Jesienią 1939 r. Chevrolet stał się zdobyczą Armii Czerwonej, która zajęła wschodnią część Polski. Samochód zostaje przekazany komunistycznym władzom, jednak sowiecki generał Panteleimon Ponomarenko, który od 1938 r. pełnił funkcję  Pierwszego Sekretarza Komunistycznej Partii Białorusi decyduje, że polski Master nie będzie woził dygnitarzy. Zamiast tego właścicielem auta zostaje najsłynniejszy białoruski poeta, pisarz i dramaturg Janka Kupała. Prezent służy Kupale aż  do jego śmierci czyli do roku 1942. Wcześniej po ataku Niemiec na ZSRR latem 1941 r. poeta ewakuuje się z terenu Białorusi do Moskwy. Ucieczka na pokładzie Mastera Deluxe przerywana bombardowaniami niemieckiego lotnictwa kończy się szczęśliwie dla samochodu i jego właściciela. Po tajemniczej śmierci Kupały w Moskwie samochód przekazany zostaje jego żonie, którym po zakończeniu wojny wraca w rodzinne strony.  


Chevrolet zachowuje sprawność do roku 1955, później  popada w coraz większą ruinę. Ostatecznie samochód staje się eksponatem w muzeum poświęconego Kupale, które zlokalizowane jest we wsi Lauki. Dopiero za sprawą białoruskiego Ministra Kultury w roku 2010 samochód przechodzi gruntowny remont, który przywraca mu chociaż część dawnej świętości. Premierowy pokaz odrestaurowanego Chevroleta Master Deluxe wyprodukowanego w roku 1937 w Warszawie odbywa się w Mińsku pod pomnikiem białoruskiego poety. Obecnie samochód można zobaczyć w muzeum w Lauki.

Uroczystość, na której zaprezetowano Chevroleta po renowacji.


Źródła:
http://tarantino.by/projects/neformat/zhizn-pod-kolpakom
http://www.istpravda.ru/bel/artifacts/908/

 


 

5
Oceń (4 głosów)

 

 

Polski Chevrolet Master na Białorusi - opinie i komentarze

Maly RomanMaly Roman
+1
Ten pojazd powinien jak najszybciej wrócić do jego prawowitego właściciela - do Rzeczpospolitej Polskiej. Jest to mienie polskiego obywatela lub urzędu, zrabowane w wyniku zbrojnej napaści na Polskę przez ZSRR 17 września 1939 roku. (2017-03-02 12:47)

skomentuj ten artykuł