Polska Szabla wz. 34. - okładziny.

/ 2 komentarzy / 5 zdjęć


Okładziny (okładki) rękojeści szabli wz. 34 wykonane są z drewna bukowego i impregnowane pokostem. Drewno używane było drewnem sezonowanym. Wniosek taki można wysnuć na podstawie prób wykonania współcześnie impregnacji pokostem lnianym przez gotowanie. Obecnie drewno, które jest tylko suszone w suszarniach po wygotowaniu w pokoście często ulega minimalnemu skurczeniu. Natomiast jeśli takiej impregnacji poddamy stare sezonowane drewno, takiego skurczenia nie zauważymy.
O skuteczności impregnowania niech świadczy fakt, że okładziny zachowały się w szabli, która przez około siedemdziesiąt lat leżała w studni. Zdjęcie dołączam do artykułu.
Pierwsze serie posiadły okładziny malowane ciemno wiśniowym lakierem. Szable, które posiadają zachowany lakier (farbę) to szable w dobrym stanie. Ale nawet w słabszych egzemplarzach w nacięciach okładzin można dostrzec pozostałości ciemno winowej farby.
Malowania takiego zapewne zaprzestano podczas produkcji serii B. Końcowe egzemplarze tej serii oraz następujące po niej serie C i D nie posiadają już farby. Ich drewno jest jednak dość ciemne, być może przy impregnacji dodawano barwnika ?.
Okładziny wykonywano przy użyciu wzorników, o czym świadczy ich powtarzalność, a następnie dopasowywano ręcznie do trzpienia szabli i jej rękojeści.
Pierwsze partie szabel (bez-literowa oraz cześć szabel serii A) posiadają numerowane elementy rękojeści. Numer taki często występuje w tych seriach także na okładzinach od strony wewnętrznej. Jest to zapewne numeracja montażowa. Numery te nie zgadzają się z numerem seryjnym na grzbiecie głowni. W szablach wykopywanych nie zawsze też numer na okładzinach zgadzał się z pozostałymi numerami występującymi na rękojeści.
Jeden z moich znajomych, dobry znawca i pasjonat szabel, dokonywał dokładnego mierzenia okładzin. Były one nawet skanowane skanerem 3D. Zauważył, że okładziny pierwszych serii różnią się od okładzin, które pojawiają się w serii B i seriach następnych. Te pierwsze są delikatniejsze, różnica to około jednego milimetra.
Jedną z najistotniejszych cech opadzin szabli wz. 34, jest to, że były tak obrabiane aby słoje drewna układały się pod kątem, tak aby nie przechodziły jednocześnie przez obydwa otwory na wkręty. Kolega, o którym wspominałem, dokonywał mierzenia tego kąta. Wynosi on około 15 stopni względem osi trzpienia. Warto o tym wiedzieć, gdyż pierwsze kopie, które pojawiały się na rynku kolekcjonerskim posiadały okładziny, w których słoje szły równolegle względem trzpienia.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 


 

5
Oceń (9 głosów)

 

 

Polska Szabla wz. 34. - okładziny. - opinie i komentarze

al-Muellal-Muell
0
Cóż można rzec - temu portalowi brakuje takich materiałów. Ode mnie (laika w temacie) 5/5 i zachęcam do dalszego publikowania. (2014-10-14 00:00)
yano57yano57
0
al-Muell zapraszam do zaglądania. W przygotowaniu, za kilkanaście dni powinienem go wkleić, materiał o sygnaturach (puncach), poparty zdjęciami. Nikt tego nigdzie jeszcze nie poruszał. (2014-10-20 00:00)

skomentuj ten artykuł