Polska Szabla wz. 34 - rękojeści

/ 2 komentarzy / 38 zdjęć


[p] Teraz przedstawię cztery rozebrane rękojeści szabel z serii bez-literowej, serii A, B i C. Zdjęcia przedstawiają szczegóły, które nie zawsze są odwzorowywane w kopiach, sprzedawanych jako oryginały. Warto przyjrzeć się tym szczegółom i zapamiętać nie są one opisane w książkach.
Jeszcze raz zapraszam do dyskusji, proszę też wybaczyć mój czasami ostry, niektórzy powiedzą złośliwy ton. Każdy ma wady a ja podobno należę do tych, z którymi nie jest łatwo. Bardzo zależy mi na wymianie informacji, spostrzeżeń. Na takim portalu warto poświęcić trochę czasu tej szabli.
To co wstępnie przedstawiłem to przysłowiowa kropla. Warto dowiedzieć i porozmawiać jak zmieniały się punce (przecież się zużywały), kiedy zaprzestano numerowania części rękojeści, kiedy, na jakich seriach wprowadzono orzełka a kiedy SHL. A może coś o szabli określanej jako wz. 35 (tej z okrągłym otworem w jelcu. Czy ktoś kiedyś o tym opowie ?
Pozdrawiam
yano57

Zdjęcia w menu "Zdjęcia i pliki"[/p]

 


 

4.7
Oceń (6 głosów)

 

 

Polska Szabla wz. 34 - rękojeści - opinie i komentarze

nieboraniebora
0
Na zamieszczonych zdjęciach widać dwie różne wielkości owalu odbioru bitego na grzbiecie. Przy dużym owalu widać również, że cyfry numeru też odbiegają sposobem wykonania. Duże owale widziałem na wielu podróbkach i tylko na jednej szabli o pewnej proweniencji. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat ? (2015-03-01 00:00)
yano57yano57
0
Uogólniając można, powiedzieć tak. - J1 zawsze małe jajo. - K2 duże jajo to pierwsze serie, bez prefiksu literowego i z prefiksem A do 2/3 serii A (można nawet zauważyć, że były dwa rodzaje tego dużego K2). - Końcówka serii A i następne to już małe K2. W serii C występuje małe „zamieszanie”, w pewnej partii szabel tej serii. pojawia się duże K2 i sygnatura HUTA LUDWIKÓW o takim kroju pisma jak w szablach serii bez prefiksu literowego. Istnieje przypuszczenie, że w serii tej wykorzystano głownie, które wcześniej nie przeszły odbioru. W jednym z zachowanych dokumentów jest wspomniane, że sytuacja taka miała miejsce. Co do różnicy w numeratorach. Numeratory zużywały się i następowała ich wymiana. Znane są przypadki oryginalnych szabel, w których w numerze seryjnym jedna z cyfr potrafi być nieco większa od pozostałych. Świadczy to o tym, że jedna z tarcz numeratora została wymieniona. (2015-03-14 00:00)

skomentuj ten artykuł