Podborsko - obóz jeniecki

/ 10 zdjęć


Podborsk - obóz jeniecki

W dniu 20 października 2012 członkowie BSMH „Perun” wzięli udział w oczyszczaniu pozostałości dawnego obozu dla jeńców alianckich w Podborsku. „Stalag Luft IV Gross Tychow” założony został w kwietniu 1944 i istniał do końca zimy 1945. Według obozowej ewidencji, na dzień 1 stycznia 1945 roku w obozie przebywało 8708 Amerykanów, 902 lotników RAF i 132 Rosjan. Wśród wymienionych Brytyjczyków z RAFu, wielu było obcokrajowców: 147 Kanadyjczyków, 37 Australijczyków, 22 Nowozelandczyków, 8 Południowoafrykańczyków, 58 Polaków, 1 Norweg, 2 Francuzów i 5 Czechów. W chwili likwidacji obozu jeńców wysłano w długi „Marsz śmierci”, którego wielu z nich nie przeżyło.
Po II Wojnie Światowej baraki zostały zdemontowane, a tereny zalesione w związku z czym ciężko jest dziś uzmysłowić sobie jak wyglądał obóz.
Naszym zamierzeniem jest odkrycie porośniętych trawą podmurówek baraków podobozu A oraz oczyszczenie znajdującego się tutaj betonowego basenu. W dalszej kolejności, po uzyskaniu funduszy, planujemy realizację ścieżki dydaktycznej wraz z tablicami poglądowo-informacyjnymi.
Podczas sobotnich prac udało się nam odkryć około jednej trzeciej podmurówki baraku, który został zidentyfikowany jako barak kuchenny (odsłonięte zostały fragmenty instalacji wodnokanalizacyjnej, miejsca posadowienia czterech kotłów). W trakcie prac prowadzone były również poszukiwania przy użyciu wykrywaczy metali. Ponieważ jednak teren był już wcześniej penetrowany nasz plon był skromny – do najciekawszych znalezionych artefaktów należał orzełek LWP (ok. 1945) i kawałek łyżki z 1939.
Prace na terenie obozu będą kontynuowane.

 


 

4.8
Oceń (12 głosów)

 

Lokalizacja

 

Podborsko - obóz jeniecki - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu