Początek współpracy na linii SH im.10PP - Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

/ 2 zdjęć


W dniu 24 września 2015 roku reprezentacja stowarzyszenia w składzie Wiceprezes Bartłomiej Gałaj i członek wspierający Jan Ruciński miała przyjemność gościć w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Głównym celem wizyty było przekazanie do kolekcji muzeum strojów sportowych WKS 10PP i Pogoni Lwów. Stroje te były uszyte według przedwojennych warunków technicznych na potrzeby retro meczu, który miał miejsce 5 lipca 2015r na Stadionie Miejskim im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu między wspomnianymi drużynami. Muzeum objęło to wydarzenie swoim patronatem.
Muzeum Sportu i Turystyki reprezentowała Pani Wicedyrektor Aleksandra Czechowicz Woźniak oraz Pan Tomasz Skoczek. Przekazanie strojów nastąpiło pod tzw. „ścianą sławy” przedstawiającą medale zdobyte przez Polaków w dotychczasowej historii naszych startów na Igrzyskach Olimpijskich. Następnie gospodarze oprowadzili nas po niezwykle ciekawych i bogatych zbiorach Muzeum, na których zaprezentowano bezcenne pamiątki z przeszło 40 dyscyplin sportu. W zbiorach muzeum można było znaleźć wojskowo-sportowe akcenty z okresu II Rzeczypospolitej np. w postaci przepięknego proporca należącego do Wojskowego Klubu Sportowego 22 Pułku Piechoty, który stacjonował przed wojną w Siedlcach. Niezwykle ciekawa jest także aktualna wystawa czasowa poświęcona zawodom sportowym rozgrywanym w obozach jenieckich, w których Niemcy w czasie II wojny światowej przetrzymywali polskich szeregowych, podoficerów i oficerów (Stalagi i Oflagi). Wystawę zatytułowano „Igrzyska za drutami” i można na niej podziwiać unikatowe, ręcznie robione w trudnych warunkach obozowych dyplomy, proporczyki, a także flagę olimpijską z 1944 roku z Oflagu II C Woldenberg. Jak widać wojsko i sport są ze sobą nierozerwalnie związane od dziesiątków lat. Był to doskonały wstęp do rozmów na temat współpracy, którą stowarzyszenie i muzeum chcą kontynuować w przyszłości. Przeszło godzinna rozmowa zaowocowała kilkoma ciekawymi pomysłami, dając nadzieję, iż w niedalekim czasie wspólnymi siłami obie instytucje będą mogły zaoferować kolejne oryginalne i ciekawe wydarzenia historyczno-sportowe. Tymczasem polecamy wszystkim wizytę w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie!
Zdjęcia: Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
Tekst: Bartłomiej Gałaj, SHim.10PP
Link do zbiorów muzeum: http://www.muzeumsportu.waw.pl/wystawy/ekspozycja
Link do wystawy czasowej „Igrzyska za drutami”: http://www.muzeumsportu.waw.pl/wystawy/czasowe/260-wystawa-igrzyska-za-drutami

Tekst Bartłomiej Gałaj (SH im. 10PP)

 


 

0
Oceń (0 głosów)

 

 

Początek współpracy na linii SH im.10PP - Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł