Piknik powstańczy Reduta PWPW 2017

/ 108 zdjęć


W dniu 10 września 2017r. na Skwerze I Dywizji Pancernej Wojska Polskiego odbył się piknik powstańczy zorganizowany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych oraz Fundację Reduta PWPW. W ten sposób uczczono 73 rocznicę bohaterskiej obrony PWPW w czasie Powstania Warszawskiego i tu głęboki ukłon dla dyrekcji wytwórni, iż pamięta o swych pracownikach, którzy w sierpniu 1944 roku walczyli o wolność Polski.

 

O PWPW już pisałem, więc przypomnę w skrócie. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych mieści się przy ulicy Sanguszki w zbudowanym w latach dwudziestych według projektu architekta Antoniego Dygata potężnym żelbetowym kompleksie. Usytuowany na wiślanej skarpie, otoczony potężnym żelaznym ogrodzeniem i z nielicznymi wejściami tworzył twierdzę, którą niezmiernie trudno było zdobyć.

Reduta walczyła od 2 do 28 sierpnia 1944r. Broniło jej ponad 600 powstańców (powstańczej załogi PWPW zewidencjonowano łącznie 623-624 osoby) w tym ponad 100 członków PWB/17. W podziemiach schroniło się blisko tysiąc mieszkańców Warszawy.

Gdy 28 sierpnia resztki żołnierzy wycofały się na Starówkę ludność cywilna i ranni dostali się w ręce Niemców. Ci, którzy brali udział w obronie reduty zostali rozstrzelani. Okupanci zabili też bezbronną dr Hannę Petrynowską ps. „Rana”, która kierowała szpitalem powstańczym.

W ciągu 27 dni walk zginęło tu od 80 do 100 żołnierzy.

O tych tragicznych dniach opowiadał Juliusz Kulesza ps. „Julek” żołnierz PWB/17/S, jeden z ostatnich żyjących uczestników obrony PWPW.

 

W programie pikniku znalazły się liczne atrakcje dla dzieci, młodzieży i starszych uczestników tego spotkania z historią. Każdy mógł wyrobić sobie kartę powstańca, samodzielnie wykonać okolicznościowy nadruk na koszulce przy użyciu historycznej maszyny dociskowej tzw. bostonki, wziąć udział w czerpaniu papieru czy też konkursie historycznym.

 

Na estradzie wystąpiły zespoły: Arka Noego, Luxtorpeda, Contra Mundum oraz Garwoliński Teatr Muzyczny Od Czapy.

 

Wzdłuż ulicy Sanguszki oraz na terenie pikniku rozlokowane zostały pojazdy i sprzęt wojskowy:
 

Samochód pancerny Kubuś

Samochód pancerny Sd Kfz 222

Ciągnik artyleryjski Sd Kfz 6 BN9N

Mina samobieżna Sd Kfz. 303 Goliath

Motocykl M72 z koszem i z karabinem maszynowym DP28

Motocykl BMW R75 z koszem i z karabinem maszynowym MG34

Samochód Gaz 67

GMC CCKW353

Scout Car M3A1

Jeep Willys

Daimler Dingo

Half-Track M16MGMC z baterią p-lot 4 najcięższych karabinów maszynowych

STAR 266 z 23 mm armatą przeciwlotniczą ZU-23-2

ZIŁ 131 STZ PR-14 SC z dwiema rakietami 5W27 U

Na zakończenie, wieczorem odbył się pokaz multimedialny wykonany w nowoczesnej technice mappingu 3D.

Na ogrodzeniu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych jak co roku można było obejrzeć wystawę w formie tablic ukazującą tragiczne dni obrony. Są to nowe tablice (w każdym razie dla mnie, gdyż w tamtym roku nie widziałem ich). Niestety, nie mogłem sfotografować ich wszystkich, a kilka świadomie nie umieściłem ze względu na drastyczne sceny, jakie ukazywały.

 


 

5
Oceń (2 głosów)

 

 

Piknik powstańczy Reduta PWPW 2017 - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł