Piknik patriotyczno - rodzinny w Dziektarzewie.

/ 15 zdjęć


10 czerwca 2018 r. GRH 14 pułk strzelców syberyjskich z Przasnysza wybrała sie do Dziektarzewa w powiecie płońskim by wziąc udział w pikniku patriotyczno - rodzinnym. 


V Piknik w Dziektarzewie był upamiętnieniem Odzyskania przez Polskę Niepodległości 100 lat temu oraz hołdem powstańcom styczniowym. Proboszcz parafii w Dziektarzewie przypominał o powtańcach poległych w okolicach Dziektarzewa - Oni zapłacili najwyższą cenę, cenę swego życia. I dobrze się składa, że wreszcie udało się ich wydobyć z mroku niepamięci, a niektórych nawet poznać z imienia i nazwiska – podkreślił ks. Rafał Michalak. Przypomniał, że po walkach w 1863 r., kiedy polegli, pogrzebano ich na polu. Dopiero rok później władze carskie zezwoliły na ekshumowanie i pochowanie szczątków powstańców w zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym. Z biegiem lat ich grób został zapomniany. Na zarośniętą chwastami, zaniedbaną mogiłę zwrócił uwagę ks. R. Michalak. Powoli udało się ustalić, że spoczywają tam szczątki powstańców z 1863 r., z których najmłodszy miał zaledwie 16 lat. 


Po mszy wszyscy zebrani goście i mieszkańcy Dziektarzewa i oklolic wyruszyli na cmentarz parafialny by wziąć udział we mszy polowej. 14pss wykonał symboiczna salwę honorową przy pomniku powstańców dNastępnie tuż obok cmentarza dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości, w miejscu pierwszego pochówku 13 poległych w 1863 r., został zasadzony dąb niepodległości. 


Musimy pamietać, że to byli ojcowie i dziadkowie naszych przodków, którzy walczyli o Niepodległość Polski wywalczajac ją w 1918 roku. 

14 pss dziekuję za zaproszenie na tą "lekcje patriotyzmu" do Dziektarzewa. 


Fot aparatem Wojciecha Ostrowskiego i Mariusza Maciaszczyka.

 


 

5
Oceń (1 głosów)

 

 

Piknik patriotyczno - rodzinny w Dziektarzewie. - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł