Piknik militarny w Rydułtowach 2019

/ 7 zdjęć


3. maja 2019r. pięciu członków naszej grupy wzięło udział w pikniku militarnym w Rydułatowach. Po sąsiedzku ze stoiskiem „współczesnym” wystawionym przez Ranger Survival Club, wystawiliśmy dioramę prezentującą polowy posterunek żandarmerii  dywizyjnej  z wiosny 1945r., obsadzony przez żandarmów, do których, po przejęciu przez nich podejrzanej niemieckiej dokumentacji, dołączył oficer delegowany z dywizyjnego Oddziału Informacji. 
Oprócz analizy dokumentów żandarmi przeprowadzili kilka patroli, w toku, których aresztowano dezertera oraz... drużynę harcerską. Aresztowany dezerter po przesłuchaniu został osadzony- pod strażą -  w zaimprowizowanym areszcie, zaś harcerze zostali zwolnieni.
Uzupełnieniem dioramy była tablica informacyjna oraz niewielka wystawka prezentująca sylwetkę żandarma z 6DP, przedwojennego kaprala 10PSK, starszego wachmistrza Łukasza Trusza.
Przed godziną pierwszą odbyła się inscenizacja wydarzeń, które miały miejsce w Rydułtowach w czasie Powstań Śląskich, w której udział wzięło – po uprzedniej zmianie ubioru – kilku członków naszej grupy. Choć obszar inscenizacji był niewielki, to ze względu na dość gęsto rosnące krzaki i znaczny spadek terenu, pozwolił na stworzenie dość realistycznej inscenizacji. Całość trochę psuł fakt, że zgodnie ze scenariuszem, działania toczyły się w nocy.
Po inscenizacji, przedstawiciele lokalnych instytucji oddali hołd powstańcom składając wieńce pod pomnikami upamiętniającymi te wydarzenia.
Chociaż pogoda nie dopisała (inscenizacja odbywała się w deszczu) a impreza byłą dość słabo rozreklamowana (informacje o niej znalazły się tylko w internecie), zgromadziła stosunkowo liczną publikę. Być może w przyszłym roku nabierze nieco większego rozmachu.
 

 


 

5
Oceń (4 głosów)

 

 

Piknik militarny w Rydułtowach 2019 - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł