Piknik Historyczno Wojskowy Grodzisk Wielkopolski 03.05.2014


[p]Piknik Historyczno - Wojskowy będzie uroczystością upamiętniającą jednocześnie uchwalenie Konstytucji 3-ego Maja, oraz Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Tradycje historyczne i powstańcze są wyjątkowo żywe w świadomości naszej społeczności, dlatego też pragniemy kultywować i promować tradycje historyczne naszego regionu. W tym dniu odbędą się dwie inscenizacje historyczne organizowane przez GRH Grätz. [/p][p]
Piknik rozpoczyna się o godzinie 13.30 mszą św. z udziałem władz regionu, pocztów sztandarowych, Orkiestry Dętej z Grodziska Wlkp. oraz Kompanii Honorowej 5 Pułku Artylerii z Sulechowa. Następnie ulicami miasta przejdzie marsz pod Pomnik Wdzięczności gdzie zostanie odprawiony Apel Poległych.
Godzina16.00 rozpocznie się od pierwszych strzałów inscenizacji historycznej przygotowanej przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej Grätz, rekonstruującej zajścia z Powstania Wielkopolskiego w której zbuntowani Polacy wyrzucają z Urzędu pruskiego landgrafa i opanowują pruskie koszary.
Uczestnicy będą mieli także okazję zobaczyć prezentację sprzętu i umiejętności grupy realizacyjnej Komendy Powiatowej Policji, podczas której zostaną zaprezentowane współczesne procedury działań semi-antyterrorystycznych.
Następną inscenizacją będzie odtworzenie wydarzeń z września 1939 roku, kiedy to oddziały niemieckie wkraczają na polskie ziemie. Wieczorna pora zdecydowanie nie będzie minusem tego widowiska!
Na zakończenie pikniku pragniemy zaprosić Państwa na koncert pieśni patriotycznych i wojskowych wykonywanych przez Grodziską Orkiestrę Dętą oraz Orkiestrę Komendy Wojewódzkiej z Wrocławia, który odbędzie się o godz. 19.00

W trakcie trwania pikniku zostaną także zaprezentowane militaria, które przedstawi 5 Pułk Artylerii z Sulechowa, oraz punkt Wojskowej Komendy Uzupełnień z Nowego Tomyśla gdzie będzie można uzyskać wszelkie informacje dotyczące służby w Wojsku Polskim. W czasie trwania całości Pikniku uczestnicy będą mieli także okazję zapoznać się z lokalną historią wojen i wojskowości oraz sprzętem i umundurowaniem z okresu 1918-1919 oraz II wojny światowej, dzięki członkom Grupy Rekonstrukcji Historycznej Grätz którzy przedstawią obozowiska z przedstawianego okresu. Całość imprezy uzupełniona w liczne konkursy i zabawy.
Serdecznie zapraszamy! :) [/p]

 


 

Informacje dodatkowe

  • Data: 
    2014-05-03
  • Organizator: 
    GRH Grätz

5
Oceń (6 głosów)

 


 

Piknik Historyczno Wojskowy Grodzisk Wielkopolski 03.05.2014 - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu