Pierwszy września - wyjątkowy dzień dziesiątków

/ 4 zdjęć


Pierwszego września 1939 Niemcy hitlerowskie zaatakowały Polskę bez uprzedniego wypowiedzenia wojny. Co roku w wielu miejscach Polski odbywają się uroczystości patriotyczne w różnej formie celem uczczenia tej ważnej daty w historii naszego kraju.
Dla grup i stowarzyszeń historycznych ,których głównym zadaniem jest kultywowanie pamięci pułków walczących w 1939 roku, data pierwszego września ma wymiar szczególny.
W tym roku nasze Stowarzyszenie uczciło pamięć wszystkich żołnierzy uczestnicząc aż w czterech uroczystościach na terenie Polski.
Pierwsza grupa pojechała do Mławy. Jak co roku na przedpolu mławskim odbyła się inscenizacja walk z 1939 roku. Na przeciw siebie stanęły grupy rekonstrukcyjne odtwarzające formacje niemieckie i polskie. Polacy wiernie dotwarzając wydarzenia z pierwszych dni września dzielnie stawiali opór przed najeźdźcami. Zadaniem „dziesiątaków” było zabezpieczenie komunikacji pomiędzy poszczególnymi stanowiskami obrony. Łączność 10pp stanęła na wysokości zadania.
Druga część Stowarzyszenia pojechała na zaproszenie kolegów ze Stowarzyszenia „Strzelcy Kaniowscy”. Mały opis strzelca Łukasza Jędrzejczaka (sh 10pp):
„..Tysiące widzów, 200 rekonstruktorów z całej Polski zjawiło się na nadwarciańskie łęgi w gminie Zapolice. Dzięki kolegom z Łodzi wzięliśmy udział w tej niesamowitej rekonstrukcji. Śledziliśmy z zapartym tchem tragedię ludności cywilnej oraz starcie polskich żołnierzy z niemieckim najeźdźcą. Rekonstruktorzy odegrali zmagania IV Pułku Piechoty Legionów w obronie polskich umocnień na linii Strońsko-Beleń-Zagórzyce. Walki toczone 4-5 września 1939 roku. Scenariusz inscenizacji przygotował Pan Maciej Milak.
Dziesiątka stwierdziła jednym głosem,że rekonstrukcja stała na najwyższym poziomie merytoryczno-organizacyjnym…”
Na tym nie koniec udziału „dziesiątaków” w uroczystościach patriotycznych 01.09.2012.
Inny pododdział złożony z 4 strzelców wziął udział w uroczystościach patriotycznych , które odbyły się nieopodal Łowicza (szkoła podstawowa w Bobrownikach).
Uroczystość miała szczególny charakter gdyż: obchodzono 15-lecie nadania sztandaru szkole a także co była dla Nas ważniejsze posadzono „dąb pamięci” ku czci porucznika Mariana Szulborskiego zamordowanego w Katyniu (nie był żołnierzem 10pp)
Po uroczystościach cała grupa z Bobrownik pojechała na ślub naszego kolegi ze Stowarzyszenia Bartłomieja Gałaja (przy tej okazji raz jeszcze składamy Bartkowi i Anecie najserdeczniejsze życzenia nowej drodze życia)
„Dziesiątka” zaznaczyła także swoją symboliczną obecność na uroczystość w Ostródzie. Lokalne władze współpracujące od jakiegoś czasu z GRH 40pp im „Dzieci Lwowskich” zaprosiła grupę do uczestnictwa w miejskich obchodach rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.
Warto nadmienić ,że w Ostródzie „dziesiątacy” dotarli do kolejnego żołnierza września.
Tym wyjątkowym człowiekiem jest Pan Jan Jarmużewski (wiceprezes Związku Kombatantów w Ostródzie). Dlaczego tak zainteresowała nas jego osoba? Otóż gdy wybuchła wojna odbywał służbę (jako dziecko pułku mając 16 lat) w 67pp. Warto nadmienić ,że 67pp walczył w okolicach Łowicza. Pan Jan przeszedł szkolenie z zakresu łączności. Tym oto sposobem dotarliśmy już do drugiego łącznościowca.
Dla każdego w Stowarzyszeniu ten 01.09 był dniem wyjątkowym …

 


 

4.8
Oceń (5 głosów)

 

 

Pierwszy września - wyjątkowy dzień dziesiątków - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł