Patriotyczny Wehikuł Czasu - Dworek Pola

/ 15 zdjęć


Podobnie jak w ciągu minionych wieków przez dwory i dworki przetaczała się historia, tak w tę szczególną noc, przechodząc przez dworkowe pokoje będą mieli Państwo okazję wniknąć w realia czasów Księstwa Warszawskiego, powstania styczniowego, Międzywojnia czy końca II wojny światowej. Stosownie przebrani rekonstruktorzy przedstawią historyczne tło, najważniejsze wydarzenia i bohaterów poszczególnych okresów, prezentując przy tym broń, elementy umundurowania i inne eksponaty z tych epok. Po Dworku przechadzał się też będzie szlachcic w kontuszu, od czasu do czasu odczytujący fragmenty literackich opisów dworów i toczącego się w nich życia. Zabrzmi również muzyka i historyczne pieśni. Zaplanowano także krótki odczyt nt. architektury dworów i dworków polskich, ich wnętrz i otoczenia.

Wykonawcami byli: Mariola Zagojska (sopran), Agnieszka Schulz-Brzyska (fortepian), Jerzy Turowicz (aktor), Jolanta i Robert Borkowscy, Grzegorz Sztal, Andrzej Koma oraz Piotr Głuchowski-Fedirko –Stowarzyszenie Słuchaj Patrz Pomagaj (rekonstruktorzy historyczni), Instytut Historii Katolickiego
Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (użyczenie eksponatów) oraz pracownicy Dworku Wincentego Pola – oddziału Muzeum Lubelskiego w Lublinie.

 


 

3.8
Oceń (5 głosów)

 

 

Patriotyczny Wehikuł Czasu - Dworek Pola - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł