Partyzanci powrócili na Przechybę

/ 5 komentarzy / 21 zdjęć


W dniu 18 września 2010 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Piwnicznej, PTTK Oddział „Beskid” w Nowym Sączu oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Nowym Sączu i Nowym Targu, w okolicy schroniska na Przehybie, odbył się XXXI Turystyczny Zlot im. mjr Juliana Zubka „Tatara”, którego najważniejszą częścią było otwarcie szlaków partyzanckich i przerzutowo-kurierskich w Beskidzie Sądeckim.

Tego dnia licznie zebrana młodzież miała niepowtarzalną okazję spotkać się z nielicznymi już byłymi partyzantami 9 Kompanii III Batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, posłuchać ich wspomnień, mieć tę unikalną okazję dotknięcia prawdziwej historii ojczystych stron.
Po mszy świętej odprawionej intencji poległych w obronie Ojczyzny w II wojnie światowej, uczestnicy rajdu mogli zwiedzać przygotowane przez rekonstruktorów dioramy prezentujące wyposażenie i uzbrojenie stron walczących na tym terenie w latach II wojny. Każdy ze zwiedzających mógł porozmawiać z rekonstruktorami, dotknąć zabytkowego już wyposażenia żołnierskiego, popytać czy choćby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Prawdopodobnie też, raz pierwszy na Przehybie od czasu ostatniej wojny, na oczach licznej publiczności starli się ze sobą partyzanci AK, żołnierze Wehrmachtu oraz partyzanci sowieccy. Organizatorzy bowiem, postarali się urozmaicić całość imprezy trzema inscenizacjami, których głównymi motywami były dzieje schroniska na Przehybie. Nie obyło się więc bez sceny przedstawiającej walki na kurierskim szlaku. Rekonstruktorzy nie zapomnieli o dwukrotnej wizycie na Przehybie oddziału AK „Wilk” latem i jesienią 1943 roku. Przedstawiono także scenę walki oddziału mjr. „Tatara” z patrolem niemieckim. Inscenizację zakończyła oparta również na faktach scena walki Rosjan z Niemcami i spalenia przez tych ostatnich schroniska.

W godzinach nocnych natomiast przeprowadzone zostały wspólne manewry Grup Rekonstrukcyjnych przybyłych na Przechybę. Scenariusz zaproponowany przez kolegów z Niepołomic, przewidywał skryte podejście i opanowanie pozycji niemieckich, znajdujących się na górującym nad polaną wzgórzu. Trwająca ponad godzinę akcja zakończyła się sukcesem oddziałów polskich i sowieckich, przy stosunkowo niewielkich „stratach” w ludziach i sprzęcie. Wypad i zlot zakończył się wspólnym ogniskiem i śpiewem przy muzyce płynącej z sowieckiej harmonii.

Zlot i towarzyszące jej rekonstrukcje nie byłoby możliwe bez zaangażowania wielu ludzi pragnących, aby historia nie zaginęła. W szczególności p. Barbary Talar z Towarzystwa Miłośników Piwnicznej i jej współpracowników, którzy z wielkim sercem od ponad roku zabiegali o to by Zlot na Przehybie wypadł jak najlepiej. Słowa podziękowania należą się także członkom zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych a w szczególności:

GRH „Podhale w ogniu” z Nowego Targu
GRH „Die Deutsche Infanterie im Zweiten Weltkirieg” z Krakowa
GRH „Wir” z Biłgoraju
GRH „16 pp” z Tarnowa
Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów z Rzeszowa, oraz
członkom Polskiego Towarzystwa Historycznego z Nowego Sącza


Bez was wszystkich impreza ta nie wyglądałaby tak okazale, zaś wieczorek przy harmonii byłby o niebo smutniejszy, o ile w ogóle by się odbył !

Do zobaczenia niebawem w górach!

 


 

3.5
Oceń (23 głosów)

 

 

Partyzanci powrócili na Przechybę - opinie i komentarze

użytkownik1476użytkownik1476
0
Witam
Jako uczestnik tej imprezy chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy wzięli udział w tej imprezie...oraz grupie "Podhale w Ogniu" za zaproszenie nas. Wszyscy byliście świetni... !!! Dziękujemy :)
(2010-09-21 00:00)
ZdrajceV_PLZdrajceV_PL
0

Super inscenizacja na faktach autentycznych nie zmienionych !! Super ludzie i organizacja na tek licznej imprezie wysoko w górach. Kończąc wieczornymi manewrami z grupa niemiecka i partyzantami mielismy super doswiadzczenie w skradaniu sie i zaskakiwania przeciwnika w ciemnym lesie przy jak najmniejszych stratach w ludziach :) I na koniec spiewane piosenki rosyjskie i polskie w rytmie harmoni grane przez Kupke z sekcij radzieckiej . Dziękujemy za zaproszenie i czekamy na kolejną impreze

Dziękujemy jako całe

" Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów z Rzeszowa "

(2010-09-21 00:00)
MateucjuszMateucjusz
0

W imieniu GRH im. 16. Pułku Piechoty pragnę podziękować GRH "Podhale w ogniu" za zaproszenie i kapitalną imprezę. Inscenizacje bywają różne, ale tej nie zapomnimy nigdy :) Stworzyć taki klimat to naprawdę sztuka. Wam się ta sztuka udała i za to Wam dziękujemy. Dziękujemy także GRH "WIR" oraz szczególnie "Die Deutsche Infanterie im Zweiten Weltkrieg" bez której na imprezie by nas pewnie nie było. Do chłopaków z Rzeszowa: z taką Armią Czerwoną jak Wy to sama przyjemność i walczyć i się bawić:)

do następnego spotkania!

(2010-09-21 00:00)
RPRP
0

W imieniu Piechoty Niemieckiej pragnę podziękować za zaproszenie na imprezę. Pogoda nam sprzyjała i dzięki temu można było pokazać zgromadzonej publiczności kilka scenek. Widzę , że podobały się Wam nocne podejścia z użyciem środków wybuchowych. Następnym razem rozwiniemy temat, przygotujemy więcej środków, łącznie z flarami.

 Raz jeszcze Dziekuję i Pozdrawiam.

Rafał

(2010-09-21 00:00)
HabichtHabicht
0
Czołem Mości Panowie !!!
Nic dodać nic ująć :) Oby więcej takich miłych sympatycznych spotkań !!! W miłej przyjaznej atmosferze z ludźmi o zdrowym podejściu do sprawy nie sposób aby wyszło inaczej. Przyjaciele Rekonstrukcja Historyczna z Wami  to czysta przyjemność.

Serdeczne Podziękowanie Dla Wszystkich Organizatorów , Uczestników oraz Sympatyków tego Spotkania
schutze
Piotr Habicht 
(2010-09-24 00:00)

skomentuj ten artykuł