Pamiątkowa Odznaka 213 Policyjnego Pułku Piechoty

/ 2 komentarzy

Chodząc ostatnio po jednym z bazarów moje oko zawiesiło się na jednym małym przedmiocie. Coś mi przypominał. Z bliska potwierdziłem moje podejrzenia. To Odznaka Pułkowa 213 Ochotniczego Policyjnego Pułku Piechoty. O samym pułku i jego historii może kiedy indziej , teraz o samej odznace. Mało jest informacji dotyczącej historii jej powstania. Projekt powstał prawdopodobnie w gronie byłych oficerów pułku a autor nie jest znany. Ustanowienie odznaki miało na celu upamiętnienie istnienia pułku podobnie jak upamiętniały swoje istnienie i działania inne pułki biorące udział w wojnie 1920 roku.
Odznaka ta w odróżnieniu do innych nie została nigdy formalno prawnie zatwierdzona do noszenia przez odpowiednie władze. Przyznawana była w tej samej formie oficerom i szeregowcom uczestniczącym w działaniach pułku.

Odznaka ma kształt prostego krzyża kawalerskiego, w jego centrum umieszczono orła państwowego wz.1919.Powierzchnia odznaki jest specjalnie groszkowana, brzegi krzyża podniesione. Na jego poziomych ramionach w trzech wierszach widoczne są napisy:”1-VIII-1920” i „1-XII-1920” / daty powstania i rozwiązania pułku/.Na ramieniu pionowym znajduje się :na górnej części ramienia liczba 213,a na dolnym nazwa określająca typ i charakter jednostki „OCH.P.P./Ochotniczy Pułk Policji/.

Wg. projektu wymiary krzyża to 40 na 40 mm. Pan Marek Gajewski , autor książki o historii pułku , z której korzystam, podaje, że była wykonywana całkowicie z miedzi. Poszukując materiału natknąłem się na zdjęcia odznaki, która wg. opisu wykonana była z mosiądzu na tzw. „pełnej kontrze”/rodzaj tłoczenia odznak/. Tak więc sprawa materiału na odznakę jest nieco zagmatwana. Nie są także znani wykonawcy/ja przynajmniej nie natknąłem się na jakieś opisy/.Być może to pole do dalszych poszukiwań.

Opracowano na podstawie książki Marka Gajewskiego „213 Policyjny Pułk Piechoty Wojny 1920 r.”

Ps.: moja odznaka ma wymiar 37 na 37 mm , materiał mosiądz i jest dobrze „zrobiona”, nawet jeśli to replika

 


 

4.8
Oceń (10 głosów)

 

 

Pamiątkowa Odznaka 213 Policyjnego Pułku Piechoty - opinie i komentarze

natiganatiga
0
Witam,

czy odznaka ma numer nadania na odwrocie? Czy zdjęcie, które jest w artykule dotyczy tej właśnie zakupionej przez Ciebie odznaki?

Pozdrawiam

Kuba
(2011-10-12 00:00)
pawel-markiewicpawel-markiewic
0
mam identyczny krzyz ma numer nadania 10 (2016-02-07 00:00)

skomentuj ten artykuł