Ostróda- pożegnanie przedostatniego Westerplattczyka Jana Leleja

/ 4 komentarzy / 8 zdjęć


Na cmentarzu w Ostródzie spoczął podporucznik Jan Lelej. Przedostatni z obrońców Westerplatte we wrześniu 1939-go roku został pochowany z wojskowym ceremoniałem.
Oprócz bliskich i znajomych żegnali go przedstawiciele Sztabu Generalnego, Parlamentu, lokalnych władz i poczty sztandarowe. Byli też kombatanci i pododdział historyczny wystawiony przez GRH 'Marienburg', odtwarzający żołnierzy 65. Starogardzkiego Pułku Piechoty.

W nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939 roku Jan Lelej pełnił służbę w wartowni nr 5 na Westerplatte. Wartownia ta jako pierwsza została ostrzelana i zbombardowana przez działa z pancernika Schlezwig - Holstein. Odniósł wtedy niegroźne rany. Po kapitulacji trafił do stalagu w Prusach Wschodnich, gdzie przebywał niemal do końca wojny.
Powojenne życie Ś.P. Jan Lelej związał z Ostródą. Osiadł tu w 1946 roku. Początkowo był milicjantem. Później, jako tokarz, pracował w ostródzkich Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego.
Przez ostatnie lata życia był obłożnie chory. Zmarł w czwartek rano w Olsztynie. Miał 94 lata.

 


 

5
Oceń (13 głosów)

 

 

Ostróda- pożegnanie przedostatniego Westerplattczyka Jana Leleja - opinie i komentarze

KomskiKomski
0
Podziękowania dla kolegów z "Marienburga"!
My w Dzierżoniowie zamówiliśmy mszę w intencji porucznika Leleja i uczestniczyliśmy w niej w mundurach - ku pewnemu zdziwieniu miejscowych parafian. Ksiądz zdecydowanie stanął na wysokości zadania naprawdę pięknie mówiąc o żołnierzach z Westerplatte.
(2011-10-16 00:00)
AngolAngol
0

Wspaniałe pożegnanie jeszcze wspanialszego Człowieka !Stanęliście Panowie na wysokości zadania.Choć takiemu Człowiekowi nigdy za wiele oddawania czci i honoru!

Czołem !

(2011-10-16 00:00)
prezioprezio
0
Na naszych oczach odchodzi pokolenie ,które nas fascynuje..ludzi dla których nie liczyły się zarobki, kredyty..i żyli z dnia na dzień ciesząc się każdą chwilą..W piątek odszedł "dziesiątak" Władysław Kaźmierczak ;-( -żołnierz KOP
(2011-10-16 00:00)
ogrodywspomnien11ogrodywspomnien11
0
To bardzo budujące, że nie zapomina się o zasłużonych. Po zdjęciach widać, że Pan Jan został pochowany z należnymi honorami. Cześć Jego Pamięci!!! (2011-10-18 00:00)

skomentuj ten artykuł