Ostatnie zawody w 19 Pułku Ułanów Wołynskich

/ 2 zdjęć


W dniu 13 i 14 maja 1939 roku odbyły się ostatnie zawody i pokazy konne w 19 Pułku Ułanów Wołyńskich w garnizonowym Ostrogu nad Horyniem.Możemy poznać ich przebieg dzięki relacji kaprala Andrzeja Zaręby,zamieszczonej w numerze 23 'Wiarusa' z dnia 4 czerwca 1939 roku.W tekście widać przejawy cenzury wojskowej,charakterystycznej i obowiązująca w prasie tamtych dni.O tyle tragikomiczna (dla nas znających temat i fakty),że w jednych pada nazwisko dowódcy pułku,'...pana płk.dyplomowanego P',a dalej w tekście fakt wręczenie nagród przez panie Pętkowską i Kotarską.
Ostatnie Święto Pułku w dniu 19 sierpnia,nastąpiło w chwili,kiedy pułk znajdował się po mobilizacji nad granicą polsko-niemiecką i nie bardzo wiadomo jak i czy w ogóle było obchodzone.Niech więc relacja z ostatnich zawodów i pokazów konnych w pułkowym garnizonie będzie wspomnieniem o 'jaskółczym' pułku:
'Hucznie i radośnie oklaskiwała ludność cywilna pokazy i zawody konne ułanów wołyńskich,które odbyły się w dniach 13 i 14 maja bieżącego roku.
W pierwszych dniach przeprowadzono zawody indywidualne we władaniu bronią białą kadry podoficerskiej i ułanów w zespołach szwadronowych,oraz pokazy szybkiego spieszania się plutonu kolarzy i szwadronu ckm z równoczesnym ostrzeliwaniem pozorowanego przeciwnika.
Z ogromną szybkością mknęły karabiny maszynowe,by zająć stanowiska ogniowe.Widzowie z duma patrzyli na tę umiejętność,odwagę i ducha żołnierskiego.Twarze ich były uśmiechnięte,a z oczu można było odczytać zadowolenie z dobrego wyszkolenia żołnierza polskiego.
W drugim dniu zawodów odbył się parcours oficerski z 14-u przeszkód i podoficerski z 13-tu.Widzowie oklaskiwali bardzo gorąco doskonałe przebywanie przeszkód i zaciętość kawaleryjską.Zdarzył się upadek jeżdżca z koniem,publiczność sposępniała,lecz dla ułana taka przygoda- to fraszka ! Podniósł sie i dosiadłszy rumaka ukończył parcours.Znowu wróciła radość i pogoda ducha,znowu oklaski,oklaski.
Na zakończenie zawodów nastąpiło wręczenie nagród,uzyskanych w obu dniach,wręczenia których dokonały panie: Pętkowska i Kotarska.Oczywiście nie omieszkał też p.pułkownik dyplomowany P. serdecznie pogratulować zwycięzcom.
Nagrody,zdobyte w pierwszym dniu (władanie białą bronia):
Pierwsza nagroda- starszy wachmistrz Duda na wałachu 'Ego'.
Druga- plutonowy Hałas na klaczy 'Wenecjanka'
Pierwsza- zespół ułanów 3-go szwadronu
Druga- zespół ułanów 1-go szwadronu
W drugim dniu (parcours oficerski):
Pierwsza- porucznik Jankowski na klaczy 'Eskadra'
Druga- porucznik Gumiński na wałachu 'Abdel-Krim'
Trzecia- porucznik Górecki na klaczy 'Cecora'.
Parcours podoficerski:
Pierwsza nagroda-plutonowy Kluch na wałachu 'Cygan'
Druga- plutonowy Hałas na wałachu 'Serdeczny'
Trzecia-plutonowy Piwowarczyk na wałachu 'Zakład'.
Marszem pułkowym zakończono dwudniowe zawody konne.

 


 

5
Oceń (5 głosów)

 

 

Ostatnie zawody w 19 Pułku Ułanów Wołynskich - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł