ORP Błyskawica - wigilja na błyskawicy

/ 5 zdjęć


ORP Błyskawica

-pełna galeria-

Na pokładzie okrętu ORP Błyskawica w sobotę, 18 grudnia 2010 roku odbyła się coroczna „Rekonstrukcyjna Wieczerza Wigilijna”. Na zaproszenie członków Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Lądowej Obrony Wybrzeża w wigilii uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego „Strzelcy Kaniowscy”, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 'Pionierzy 40 Pułku Piechoty Dzieci Lwowskich' oraz Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Marienburg”.

Jednak zanim odśpiewano pierwszą kolędę, zanim podzielono się tradycyjnym opłatkiem, zaproszeni koledzy rekonstruktorzy zwiedzili Port Wojenny w Gdyni oraz cumujące w nim okręty Marynarki Wojennej. Pierwszym z nich był okręt rakietowy ORP Rolnik, następnie okręt podwodny typu „Kobben” ORP Sęp i w końcu fregata rakietowa typu „Oliver Hazard Perry” ORP Generał Kazimierz Pułaski.
Następnie goście zwiedzili cumujący przy Nabrzeżu Pomorskim okręt ORP Błyskawica.

Punktualnie o godzinie 18.00 w Salonie Kaprów zastępca dowódcy ORP Błyskawica powitał w imieniu dowódcy wszystkich obecnych na pokładzie gości.
Następnie Prezes Stowarzyszenia GRH LOW podziękował za przyjęcie zaproszenia oraz udział w uroczystości Komendantowi Centralnej Składnicy Marynarki Wojennej im. kontradmirała Xawerego Czernickiego, oficerowi wychowawczemu Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej im. płk. Kazimierza Pruszkowskiego, zastępcy dowódcy ORP Błyskawica oraz zastępcy Szefa Wydziału Prasowego Marynarki Wojennej RP.
Szczególne słowa podziękowania, skierowane zostały do pary jubilatów. Mianowicie do obchodzącego swoje 95-te urodziny weterana, żołnierza 1 Morskiego Pułku Strzelców Pana por. Aleksandra Pawelca oraz jego małżonki.
Po wręczeniu obojgu wiązanki kwiatów i złożeniu życzeń, uczestnicy wigilii podzielili się opłatkiem. Następnie przy akompaniamencie gitary i harmonijki ustnej odśpiewano kolędy „Cicha noc” oraz „Wśród nocnej ciszy”.
Po tym, przyszedł czas na kolację. Na stole znalazło się tradycyjnych 12 potraw. Była ryba po grecku, śledź w oleju, śledź w śmietanie, lin w galarecie, karp smażony, klopsiki w sosie pomidorowym, barszcz czerwony, pierogi, galaretka z kurczaka, sałatka warzywna, sałatka z tuńczyka i naleśniki ze szpinakiem.

Po około dwóch godzinach wspólnego biesiadowania zakończyliśmy kolację i rozstaliśmy się obiecując sobie spotkanie w przyszłym, 2011 roku.

 


 

4.4
Oceń (8 głosów)

 

 

ORP Błyskawica - wigilja na błyskawicy - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł