Opowieści o szabli

/ 3 komentarzy / 15 zdjęć


W dniu 11 listopada bieżącego roku w sali Młodzieżowego Domu Kultury w Lublinie przy ulicy Bernardyńskiej Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Broni i Barwy wraz z Roztoczańską Konną Strażą Ochrony Przyrody zorganizowało wystawę pod tytułem ' Opowieści o szabli'. Tematem była szabla, jej wzory i rodzaje używane przez polskie oddziały w okresie 1918 do 1939 roku. Kuratorem wystawy był Pan Grzegorz Sztal. Zgromadzono dużą ilość eksponatów, których dodatkowym atutem była w większości indywidualna historia.
'Szabla ma w Polsce bogatą i piękną historię. Mijający czas nadawał jej coraz większego znaczenia nie tylko jako przedmiotu orężnego. Szabla właśnie, a nie inny rodzaj broni, była znakiem stanu szlacheckiego, symbolem potęgi militarnej i polskości w okresie zaborów. Trafiła nawet do słów naszego hymnu. I jako symbol przetrwała do dzisiaj. Fenomen jej niebywałej atrakcyjności wynika z wielorakości funkcji jaką pełniła. Była przede wszystkim bronią zarówno wojskową jak i cywilną, elementem symbolicznym w wielu sytuacjach.
Wystawa ma na celu przybliżenie historii szabli, jej konstrukcję, rolę jako oręża i elementu kultury i tradycji.
Spotkanie w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Lublinie przygotowało: Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Broni i Barwy, które zajmuje się historią broni i munduru; Stowarzyszenie Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich – używająca szabli dzisiaj. Na wystawie prezentowane są szable z czasu walk o odzyskanie niepodległości oraz z okresu międzywojennego.'
Te słowa Pana Sztala oddają wszystko. Szkoda jedynie, ze ekspozycja była jednodniowa. Wystawione eksponaty pochodziły ze zbirów prywatnych.

 


 

4.1
Oceń (7 głosów)

 

 

Opowieści o szabli - opinie i komentarze

KniatowyKniatowy
0
Piękna kolekcja,gratuluje i pozdrawiam. (2013-11-16 00:00)
yano57yano57
0
Ładna kolekcja, eksponaty godne uwagi i oryginalne. Przy ostatnio organizowanych wystawach, na których są wystawiane kopie „unikatów”, to ta wystawa jest naprawdę dobra, szkoda że to wystawa czasowa. Wiele osób na pewno chciałoby ją zobaczyć. Gratuluję właścicielom zbiorów. (2013-11-21 00:00)
galicjagalicja
0
Rzeczywiście brakuje takich wystaw. Wystawa naprawdę efektowna. Choć przypisywanie szabli M 1861 do Powstania Styczniowego to trochę przesada. (2014-10-21 00:00)

skomentuj ten artykuł