Okiem magicznej latarni


Okiem Magicznej Latarni.

Latarnia magiczna to urządzenie, które oczarowywało publiczność przed nadejściem ery nowożytnej i zawsze stanowiło szczególną atrakcję dla dzieci. Może występować w różnych formach, ale zasadniczo składa się z serii obrazów, przez które prześwieca światło i które kolejno się przesuwają, dając złudzenie, że postacie na rysunkach same się poruszają. Jest to więc najwcześniejszy przodek kina. Obrazy mogły być obracane ręcznie lub automatycznie(na przykład przez wirnik poruszany gorącym powietrzem z latarni). Przeważnie oglądano obrazy wyświetlane na ścianie lub ekranie, chociaż podczas ulicznych pokazów przenośne pudła miały otwory do patrzenia, przez które można było obserwować obrazy poruszające się w środku. Do projekcji lepiej używać soczewek, ale nie jest to konieczne.
Tematy obrazów były wszelakie. Najpopularniejsze to oczywiście bajki dla dzieci , scenki rodzajowe, krajobrazy , typy ludzkie. Trafiają się też obrazy będące swoista kroniką wydarzeń, ‘Newsy” ówczesnych czasów.
Odwiedzając Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach przy pl. Wolności 2, możemy odnaleźć coś co nas zainteresuje – a mianowicie obrazy konfliktów zbrojnych z przełomu XIX i XX wieku. Sądząc po napisach , wyprodukowane przez firmę niemiecką.
Powstanie bokserów w Chinach , wojna burska , wojna rosyjsko – japońska, sylwetki głównodowodzących. Autorzy na szklanej płytce chcieli przybliżyć całość wydarzenia, stąd dość komiksowe podejście do tematu. Oglądając, można też pokusić się o wniosek , po czyjej stronie były sympatie twórców obrazów. Nie opisuje kolejnych zdjęć , piszę wszak dla fachowców.

Karol Matczak 155 IR Ostrów wlkp.

 


 

4.9
Oceń (7 głosów)

 

 

Okiem magicznej latarni - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu