Ofiarom terroru w Łęgu Probostwie

/ 11 zdjęć


W dniu 26 stycznia 2014 r. w miejscowości Łęg Probostwo, przy budynku będącym byłą siedzibą posterunku milicji, odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej żołnierzom AK i NSZ zamordowanym przez jeden z wielu działających na terenach Polski „szwadronów śmierci”. Na tablicy istnieje napis:

W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM ARMII KRAJOWEJ I NARODOWYCH SIŁ ZBROJNYCH ZAMORDOWANYCH W LATACH 1945 – 47 PRZEZ NIGDY NIEOSĄDZONYCH FUNKCJONARIUSZY MO I UB POSTERUNKU MILICJI MIESZCZĄCEGO SIĘ W TYM BUDYNKU Stowarzyszenie Historyczne im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ. Zamieszczone też zostały słowa kard. Stefana Wyszyńskiego „ Pamięć o tych, co oddali życie za Ojczyznę jest nakazem wdzięczności bo może przez ich ofiarę i życie my żyjemy” Uroczystość zakończył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu P. Piekarczyka i L. Czajkowskiego.

Czytając napis na tablicy memorytatywnej, odniosłem wrażenie iż jest zbyt ogólna. Fundatorami tablicy nie są mieszkańcy tego terenu, nie są samorządowcy gminy czy powiatu, to daje do myślenia. Znane są nazwiska ofiar terroru na tym terenie w latach 1945 – 1947. Należy przywrócić ich z pamięci następnym pokoleniom.

 


 

3.8
Oceń (4 głosów)

 

 

Ofiarom terroru w Łęgu Probostwie - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł