Odsłonięcie pamiatkowej tablicy na cmentarzu po niemieckim obozie jenieckim Pr.Holland /teraz Pasłęk

/ 2 zdjęć


[p]22 września 2014 roku o godzinie 13,00 , na cmentarzu po byłym niemieckim obozie jenieckim Pr.Holland /teraz Pasłęk/ , rozpocznie się uroczystość odsłonięcia tablicy na nowo wybudowanym pomniku poświęconym pochowanym w tym miejscu 1054 żołnierzom rożnych Armii , niemieckim jeńcom z okresu I Wojny Światowej . Ważnym elementem uroczystości będzie ekumeniczna msza odprawiona , tak jak ta z przed bez mała 100 lat , przez duchownych wielu wyznań .
Uroczystość ma charakter otwarty i jest pierwszą w tym miejscu . Mam nadzieje że stanie się stałym punktem w kalendarzu uroczystości historycznych a z czasem także miejscem spotkań Grup Rekonstrukcji Historycznych .
Niniejszym polecam udział pojedynczym umundurowanym oraz całym formacjom miłośnikom historii i tradycji żołnierskiej .
Na cmentarzu pochowani są żołnierze Armii :
1- rosyjskiej 809
2- rumuńskiej 160
3- francuskiej 46
4- belgijskiej 21
5- włoskiej 6
6- brytyjskiej 3
7- nieznana 1

8- Armii Czerwonej 8 (z roku 1919)

Istnieje dokumentacja o pobycie we wspomnianym obozie Kanadyjczyków , Australijczyków , Algierczyków , żołnierzy Tunezji.

Dojazd na miejsce z Pasłęka ulicą Wojska Polskiego , przejazd pod S7 , 50 m dalej w lewo droga gruntowa vis a vis elewatory .
(ok 700 m)
Dojazd z trasy S7 , zjazd z węzła Północ na drogę wojewódzką 527 kierunek Dzierzgoń . W miejscowości Krosno , skrzyżowanie w lewo kierunek Pasłęk . 50 metrów przed nasypem trasy S7 , zjazd na drogę gruntową w prawo (ok.700 m) [/p]

 


 

Informacje dodatkowe

  • Data: 
    2014-09-22
  • Organizator: 
    Burmistrz Pasłęka

5
Oceń (2 głosów)

 

Lokalizacja


Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:
wybieram się tam!

 

Odsłonięcie pamiatkowej tablicy na cmentarzu po niemieckim obozie jenieckim Pr.Holland /teraz Pasłęk - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu