Ocalone pamiątki, zachowana pamięć - akcja CMJW

/ 1 komentarzy / 2 zdjęć


Jako że wiele dobrego ze strony tego Muzeum mnie spotkało i żadna z moich próśb nie pozostała bez odpowiedzi, chciałbym tym wpisem poinformować o ich akcji. Może ktoś ma jakieś pamiątki, którym zechciałby się podzielić z CMJW. Jeśli nie, to chciałbym Was prosić byście rozpropagowali zbiórkę w swoich środowiskach:

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu ogłasza wielką zbiórkę pamiątek związanych z pobytem żołnierzy w niemieckich i radzieckich obozach jenieckich oraz w obozach internowania w państwach neutralnych podczas II wojny światowej. Ponieważ los jeńca był udziałem obywateli różnych krajów i osób wielu narodowości, dlatego naszej akcji nie ograniczamy do żołnierzy polskich. Zbiórka odbędzie się pod hasłem "Ocalone pamiątki, zachowana pamięć", a jej celem jest uchronienie od zapomnienia jenieckich rzeczy i ich dziejów, a wraz z nimi historii ludzi, z którymi były związane.
Muzeum czeka na wszelkiego rodzaju artefakty – przedmioty używane bądź wytworzone w niewoli, dokumenty, korespondencję, rysunki, fotografie, ubrania itp. – niezależnie od stanu ich zachowania. Wszystkie dary wzbogacą zbiory Muzeum. Zostaną zabezpieczone i zinwentaryzowane. Dzięki temu staną się źródłem wiedzy i nośnikiem pamięci o jeńcach wojennych i internowanych, a tym samym o coraz bardziej odległej historii.
Osoby zainteresowane przekazaniem pamiątek do Muzeum, proszone są o kontakt osobisty, telefoniczny, listowny lub mailowy. Każda propozycja zostanie rozważona w możliwie krótkim czasie. Po zdigitalizowaniu obiektów darczyńcy otrzymają albumy z wizerunkami pamiątek, a także z ich zapisem cyfrowym.
Za zbiórkę odpowiedzialny jest Dział Zbiorów i Konserwacji CMJW.

Kontakt do Muzeum:
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych
w Łambinowicach-Opolu
ul. Muzealna 4, 48–316 Łambinowice
tel./fax +48 77 434 34 75
[email protected] 
http://www.cmjw.pl

 


 

5
Oceń (4 głosów)

 

 

Ocalone pamiątki, zachowana pamięć - akcja CMJW - opinie i komentarze

agdar7agdar7
0
Inicjatywa godna polecenia. Wiem z doświadczenia że zdjęcia pomagają odnaleźć i ujawnić historie mało znane ,są ,,naocznymi świadkami ,,wydarzeń tragicznych z udziałem ludzi którym życiorysy pisały ,obozy koncentracyjne ,egzekucje ,szubienice ,roboty przymusowe ......... (2017-02-14 09:01)

skomentuj ten artykuł