Ocalić od zapomnienia-Gen.bryg.dr.Roman Abraham

/ 27 zdjęć


Chciałbym dzisiaj przypomnieć sylwetkę jedynego dowódcy związku taktycznego kawalerii,który w Kampanii Jesiennej 1939 roku,na całym szlaku bojowym,nie przegrał ani jednej bitwy...
Roman Abraham,bowiem o Nim mowa, urodził się 28 lutego 1891 we Lwowie.Jak przystało na syna profesora,odebrał odpowiednie wykształcenie.W 1910 roku ukończył gimnazjum OO.Jezuitów w Bąkowicach w okolicach Chyrowa.Filozofię i prawo studiował na uniwersytecie we Lwowie.Tam też w 1915 otrzymuje tytuł doktora praw i umiejętności politycznych.
Już w czasie studiów działał w Drużynach Bartoszowych i w Zwiazku Młodzieży Polski 'Zet'.Po ukończeniu Oficerskiej Szkoły Kawalerii dla jednorocznych ochotników,bierze udzial w I Wojnie Światowej,w szeregach CK. 1 Pułku Ułanów Obrony Krajowej.Walczy we Francji,Rosji,Rumunii,Serbii, i Wloszech.Wojnę kończy w stopniu porucznika kawalerii.
W 1918 roku bierze udział w obronie rodzinnego Lwowa,dowodząc w stopniu rotmistrza odcinkiem Góry Stracenia na czele stworzonego przez siebie oddziału 'Straceńców',wsławionego walkami min. w rejonie dworca,w Śródmieściu i w obronie Persenkówki.Warto dodac,że w jego oddziale walczył i poległ 13-letni Antoś Petrykiewicz,najmłodszy w Wojsku Polskim Kawaler Krzyża Virtuti Militari.
Od stycznia do sierpnia 1919 roku rtm.Abraham dowodzi samodzielnym batalionem,pułkiem i grupa operacyjną (swego nazwiska) w dywizji gen.W.Sikorskiego.Od sierpnia 1919 byl oficerem oddziału operacyjnego i obserwatorem w 59 eskadrze lotniczej.Brał udział w walkach o Przemyśl.
W 1920 roku rt.Abraham formuje 'Detechement' tj. oddział wydzielony i dowodząc nim w walce z bolszewikami odnosi wiele sukcesów.Ranny pod Chodaczkowem,dowodził z noszy.Jego rana ratuje Go zapewne od śmierci,bowiem zastepujący rannego dowódcę kpt. Boleslaw Zajączkowski wraz z oddziałem ginie pod szablami kozaków Budionnego pod Zadwórzem,17 sierpnia.
Po wojnie jako oficer do zleceń specjalnych organizuje dostawy broni i amunicji dla powstańców śląskich III Powstania.W latach 1921- 1922 pogłębia swa wiedzę wojskową w Wyższej Szkole Wojennej,zostając w niej asystentem,wykładowcą,a w latach 1922- 1927 kierownikem katedry taktyki ogólnej.
W 1927 roku wraca 'do linii',obejmując dowództwo 26 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Baranowiczach.1 stycznia 1928 roku awansuje do stopnia pułkownika dyplomowanego.W marcu 1929 roku obejmuje dowództwo Brygady Kawalerii 'Toruń'.
W latach 1932- 1933 dokształca się na centralnych Wyższych Studiach Wojskowych,by w sierpniu 1933 objąć dowództwo Brygady kawalerii 'Bydgoszcz'.
Od 1937 roku,jako generał brygady dowodzi do wybuchu wojny Wielkopolską Brygadą Kawalerii.
W Kampanii Jesiennej 1939 roku dowodząc swoją brygadą,a następnie (powstałą z połączenia Wielkopolskiej i Podolskiej oraz resztek Pomorskiej brygad kawalerii) Grupą Operacyjną Kawalerii
potwierdza swój talent dowódczy.
Po kapitulacji Warszawy,ranny,dostaje się do niemieckiej niewoli.Już 15 pażdziernika 1939 roku zostaje aresztowany i osadzony na Szucha pod zarzutem zatwierdzania wyroków śmierci na dywersantów V kolumny w Śremie.W okresie okupacji jest więżniem Cytadeli w Poznaniu,oraz kilku oflagów,skąd uwolniony zostaje 30 kwietnia 1945 roku przez wojska amerykańskie.
Po wojnie wraca do polski.jednak władze komunistyczne nie pozwoliły Mu wstąpić do wojska.Pracuje więc jako delegat w Urzędzie Repatriacyjnym,w Polskim Czerwonym Krzyżu,Ministerstwie Administracji Publicznej,w końcu w spółdzielczości.Ostatecznie w 1950 roku,zastraszony przez UB,przechodzi na emeryturę.
Do ostatniego tchnienia walczy o ocalenie i zaprzestanie dewastacji Cmentarza Orląt we Lwowie,do końca również,aktywnie uczestniczy w życiu kombatanckim swych dawnych żołnierzy.
Gen.bryg.dr.Roman Abraham zmarł 26 sierpnia 1976 roku w Warszawie.Spoczywa na Cmentarzu Farnym we Wrześni.Symboliczna tablica pamiątkowa znajduje się również na grobowcu rodzinnym generała w ukochanym przez Niego Lwowie.
Zaiste,piękny życiorys Polaka-Żołnierza,który za trud i krew wyróżniony został Złotym i Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari,Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski,Krzyżem Niepodległości z Mieczami,pięciokrotnie Krzyżem Walecznych,czterokrotnie Złotym Krzyżem Zasługi,Krzyżem Obrony Lwowa,Medalem 10-Lecia Odrodzonej Niepodległej,belgijskim Orderem Leopolda,oraz francuską Legią Honorową.Krzyże,ordery,medale...
Oby za Jego ofiarność pamięć o Nim wśród nas nigdy nie znikła.
We wpisie zamieściłem zdjęcia ze zbiorów NAC,korespondencji,archiwum Allegro,oraz zbiorów własnych.

 


 

5
Oceń (9 głosów)

 

 

Ocalić od zapomnienia-Gen.bryg.dr.Roman Abraham - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł