Obraz Adam Śmigielski pod Świebodzinem

/ 2 komentarzy

Jakiś czas temu , otrzymałem ze Świebodzińskiego Muzeum zamówienie na namalowanie obrazu przedstawiającego wydarzenie związane z pojawieniem się w 1707 roku , w okolicach Świebodzina , oddziału zbrojnego pod dowództwem Starosty Gnieźnieńskiego Adama Śmigielskiego .
Na początku nie bardzo wiedziałem jak na płótnie ów incydent przedstawić, by w nim zawrzeć nieco informacji o mieście i terroryzujących je wojakach. Po czasie jednak pomysł posunęło mi samo położenie miasta .
Świebodzin leży w dolinie .Świetny widok na miasto roztacza się ze wzgórza, przez które biegnie droga w kierunku Szczecina .Dało mi to możliwość pokazania starosty i jego oddziału z jednoczesną perspektywą 18 -wiecznego miasta.
Krótka notka historyczna o zdarzeniu , obrazie i materiałach pomocnych przy jego powstawaniu
, Adam Śmigielski pod Świebodzinem 1707 r.''
olej 70 x 130 cm
Działo się to w roku pańskim 1707 podczas wojny północnej . Raczej spokojny śląski obszar Świebodzina został niespodziewanie zelektryzowany wiadomością o pojawieniu się polskiego zbrojnego oddziału pod dowództwem znanego weterana kilku wojen - Adama Śmigielskiego ( między innymi uczestnik bitwy Chocimskiej w 1673 roku , bitwy pod Wiedniem i wojny północnej )
Korzystając ze strachu ludności miasta i okolic jaki wzbudził jego zbrojny oddział , zarekwirował w pobliskiej wsi stado bydła , a następnie wraz ze swoimi wojakami , zakwaterował się w samym mieście , żyjąc na koszt wystraszonych mieszczan.
Po tygodniu , mieszkańcy otrząsnąwszy się z przerażenia , zdołali zgromadzić duży oddział pospolitego ruszenia złożonego z okolicznej szlachty .Po czym , postawili nieproszonym gościom ultimatum : nierówna walka lub opuszczenie miasta i zwrot zrabowanego bydła . Zaskoczony Śmigielski przystał na powyższe warunki i wycofał się z miasta .
Ów niechlubny incydent był wyjątkiem w trwałych , poprawnych stosunkach polsko - śląskich.
Obraz przedstawia oddział Śmigielskiego zjeżdżający ze wzgórza w stronę miasta ( z lewej strony obrazu ) .W centrum na pierwszym planie para wystraszonych chłopów , a za nimi w dole miasto ( malując je korzystałem przede wszystkim z ryciny autorstwa Brauna i Hogenberga .Również pomocny okazał się obraz przedstawiający miasto z początku 17-tego wieku - nieznanego autora . A także ryciny Friedricha B. Wernera .)
Z prawej - na stającym dęba karym rumaku sam sprawca zamieszania Adam Śmigielski - Starosta Gnieźnieński .

 


 

4.9
Oceń (10 głosów)

 

 

Obraz Adam Śmigielski pod Świebodzinem - opinie i komentarze

formoza58formoza58
0
Brawo Jarek!! ;-) Szkoda wielka,że tak rzadko prezentujesz swoje prace... (2013-01-10 00:00)
matej16matej16
0
Dzięki Krzysiek ! Trochę pracochłonne są te moje obrazki i dlatego niezbyt często mogę coś wrzucić . Ale ostatnio wyszło mi dość dobrze parę szkiców które posłużyły mi do tworzenia kolejnych obrazów . Trzy mam ukończone i na razie schną . Czwarty większy i bardziej ''skomplikowany" , ze sceną szarży prawie na ukończeniu ... Liczę , że gdzieś za dwa tygodnie będzie gotów . (2013-01-10 00:00)

skomentuj ten artykuł