Obchody Święta Ułanów Podolskich 2013

/ 1 komentarzy / 19 zdjęć


Tegoroczne obchody Święta Ułanów Podolskich odbywały się od 4- go do 7- maja. Pierwszy dzień, a więc sobota, 4- go maja, miała podwójny wymiar; przyjęliśmy zacnego gościa, Pana Józefa Kańskiego- syna mjr Celestyna Kańskiego, kawalera Virtuti Militari, który służył w 12 p.uł. w latach 1932- 1939 i znalazł się na liście ofiar zbrodni NKWD wiosną 1940 r. Pan Józef Kański wychowywał się w białokrynickich koszarach.Jest wieloletnim członkiem Koła i przybył do Szczecina po dziesięcioletniej przerwie. Odwiedził Krzyż Katyński na cmentarzu centralnym przy którym wmurowana została tabliczka z nazwiskiem Jego ojca. Ważnym punktem programu Św. Ułanów Podolskich było zebranie walne naszego Koła, które odbyło się w Sali Rycerskiej, na terenie kompleksu koszarowego 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich. Na zebraniu obecny był pan płk Zbigniew Roszak były d- ca 12 batalionu rozpoznawczego, który przyjmował tradycje Ułanów Podolskich w 1997 r. Wieczór spędziliśmy na terenie stanicy Klubu Kawaleryjskiego im. 12 pułku ułanów Podolskich.
W poniedziałek 6- go maja o godzinie 18.00 wspólna delegacja 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich, Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich oraz Klubu Kawaleryjskiego im. 12 pułku ułanów Podolskich złożyła kwiaty na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich pod tablicą upamiętniającą przekazanie tradycji Ułanów Podolskich 12 batalionowi rozpoznawczemu Ułanów Podolskich w 1997 r. Wizyta na zamku była okazją zwiedzenia wystawy historycznej pt. „Ułani, Ułani...” zorganizowanej przez członków Koła Żołnierzy i Klubu Kawaleryjskiego. O godzinie 20.00 na rondzie Ułanów Podolskich, przy pomniku Ułanów Podolskich odbył się caprztyk, zorganizowany wspólnie przez 12 batalion dowodzenia Ułanów Podolskich i Koło Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich. Wśród gości liczna była delegacja Klubu Kawaleryjskiego im. 12 pułku ułanów Podolskich oraz przedstawiciele Rady Osiedlowej Szczecin- Zdroje. Po złożeniu meldunku Dowódcy 12 batalionu dowodzenia Uł. Podolskich ppłk Andrzejowi Wojciechowskiemu, do zebranych przemawiała pani Eryka Grześkowiak przewodnicząca Rady Osiedlowej i Prezes Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich ppłk Ryszard Wietrzychowski. Za ułanów podolskich modlił się ks. proboszcz Ryszard Szymanik. Najważniejszym punktem uroczystości był Apel Pamięci odczytany przez ppłk Jacka Chamerę, elementem, który wpisał się w tradycję tych uroczystości, było rozpalenie ognisk symbolizujących poległych i zmarłych ułanów Podolskich na przestrzeni 200- stu lat istnienia pułku. Ceremonii tej dokonali członkowie Koła ubrani w mundury historyczne nawiązujące do najważniejszych epok w historii 12 pułku ułanów. Całą ceremonię prowadził Cezary Jankowski.
Właściwy dzień święta , 7- go maja we wtorek rozpoczął się od nabożeństwa z udziałem Ułanów Podolskich w kościele garnizonowym p. w. Św. Wojciecha, w którym służy celom liturgicznym historyczny ołtarz polowy 12 pułku ułanów Podolskich. Obecne były poczty sztandarowe 12 batalionu dowodzenia i Koła Żołnierzy. Na terenie kompleksu koszarowego, odbyło się następnie uroczyste rozprowadzenie z licznym udziałem młodzieży szkolnej. Obecne były trzy poczty sztandarowe: 12 batalionu dowodzenia, Koła Żołnierzy i Klubu Kawaleryjskiego. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku Z- cy dowódcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Krzysztofowi Motackiemu. Atrakcją dla młodzieży był pokaz nowoczesnego sprzętu wojskowego. Spotkanie u Dowódcy oraz w Sali Rycerskiej zamknęło listę wydarzeń tegorocznego święta.
Wszystkim Ułanom Podolskim , rodzinom ułanów i sympatykom, życzymy wszystkiego najlepszego!

 


 

4.9
Oceń (8 głosów)

 

 

Obchody Święta Ułanów Podolskich 2013 - opinie i komentarze

CezarCezar
0
Na pierwszej fotografii, w towarzystwie gen. bryg. Krzysztofa Motackiego, stoi najstarszy ułan podolski w Szczecinie- rtm. Edward Krzych (2013-05-10 00:00)

skomentuj ten artykuł