Obchody 30-ej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego-Warszawa

/ 7 komentarzy

W Warszawie 13 grudnia, w 30-ą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w ramach akcji 'Młodzi pamiętają' (od godz. 11-ej pl. Zamkowy) zaplanowano rozdawanie ulotek przy rozpalonych koksownikach, przejazd wozów bojowych m.in. transportera opancerzonego SKOT i pojazdów Milicji Obywatelskiej oraz (o godz. 18-ej pl. Zamkowy) inscenizację starć opozycjonistów z oddziałami ZOMO.

Młodzi Pamiętają
„Głównym celem akcji „Młodzi Pamiętają” jest przypomnienie wydarzeń Stanu Wojennego oraz wzbudzenie, zwłaszcza wśród młodego pokolenia, refleksji nad całym okresem PRL. Akcja ma również zwrócić uwagę na problem braku nauczania o najnowszych wydarzeniach historii Polski w trakcie całego procesu edukacji szkolnej. Ułożenie programów historii w szkołach średnich często nie pozwala na poruszenie tematów wykraczających poza okres I Wojny Światowej.
Na akcję składają się: inscenizacja starć ZOMO z opozycyjną manifestacją na Placu Zamkowym z udziałem wozów i strojów z epoki stanu wojennego, spotkania edukacyjne młodzieży licealnej z historykami oraz uczestnikami opozycji antykomunistycznej w PRL i gra miejska ukazująca realia życia w PRL-owskiej rzeczywistości.
Projekt jest realizowany od 2005 roku, we współpracy z licznymi instytucjami publicznymi, takimi jak: Muzeum Historii Polski, Narodowe Centrum Kultury, Instytut Pamięci Narodowej, Europejskie Centrum Solidarności, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biuro Promocji m. st. Warszawy. Inscenizacje i rekonstrukcje historyczne przygotowujemy we współpracy z grupą rekonstrukcyjną MO-ZOMO (www.milicja.waw.pl)”. - Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska.

Odbędzie się także Marsz Niepodległości i Solidarności.
Będzie można obejrzeć wystawę na Krakowskim Przedmieściu zatytułowaną 'Przyjaciele Solidarności', na której znajdą się zdjęcia, plakaty, deklaracje programowe, pisma i korespondencja amerykańskich organizacji niosących podczas stanu wojennego pomoc opozycji demokratycznej w Polsce.
Zaplanowano odsłonięcie tablicy upamiętniającej internowanych w areszcie na Białołęce (13 grudnia 2011 r. o godz. 11.00 przy bramie Aresztu Śledczego Warszawa Białołęka przy ul. Ciupagi 1), a w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa wystawę 'Banknoty czasu wojennego' (powstała przy współpracy Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, 13 grudnia 2011 r. o godz. 16.00 przy ul. Marszałkowskiej 7). 


 

Informacje dodatkowe

  • Data: 
    2011-12-13

4.2
Oceń (22 głosów)

 

Lokalizacja


Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:
wybieram się tam!

 

Obchody 30-ej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego-Warszawa - opinie i komentarze

KomskiKomski
0
Podobnie jak dwóch poprzednich oceniających też kusiło mnie, żeby dać "2" albo nawet "1" (bo przecież cóż to za temat...;), ale dałem "5", bo co, jeśli to jednak ważne?! (2011-12-12 00:00)
FaZaFaZa
0
Ode mnie "5" bo w końcu komu i za co miałbym jedynkę postawić (bo chyba nie autorowi) i tu nie chodzi o świętowanie tylko ocalenie od zapomnienia, które jest równie ważne jak każdy inny tragiczny okres. A autora pozdrawiam!
(2011-12-12 00:00)
VorobeyVorobey
0
oj pamietamy pamietamy o 30 rocznicy ... chetnie bym sie wybrala ale nie ma takiej mozliwosci jeszcze ZOMO Pozdrawiam (2011-12-12 00:00)
dabwoj1dabwoj1
0

 Dziękuję za pozdrowienia. Na pewno jest miło otrzymać wyższą notę, szczególnie gdy do suchej wiadomości dołoży się coś więcej i powiększy o dodatkowe informacje. Nie punkty są tu dla mnie najważniejsze. Mój syn nie zna tych czasów i inscenizacja choć trochę pozwoli mu je poznać. Inną sprawą jest coraz gorsza informacja na portalu o inscenizacjach. Nawet na stronach GRH trudno coś znaleźć, dopiero po fakcie (wybaczcie jeżeli kogoś uraziłem lecz nie piszę że na wszystkich). Cóż ciężkie życie mają nowi portalowicze którzy nie mają wsparcia u "starych wyg" i nie znają dat "imprez".

(2011-12-12 00:00)
FudexFilmFudexFilm
0

Zgadza się dabwoj1, coraz gorzej "chodzi" to portalowe kalendarium. Mnie też w sezonie "uciekło" kilka wydarzeń, bo albo informacja pojawiła się za poźno, albo wcale. A co do punktów za wpis, to moim zdaniem powinno oceniać się zawartość i jakość informacji, a nie to czy lubi się czy nie jakieś wydarzenie, okres, grupę itp.

(2011-12-12 00:00)
jazlowiakjazlowiak
0
No niestety kalendarium chodzi dobrze, ale nie wszyscy umieszczają informacje o imprezach. (2011-12-12 00:00)
FudexFilmFudexFilm
0
Właśnie o to dokładnie mi chodziło. Informatycznie kalendarium chodzi ok, ale coraz mniej informacji jest w nich umieszczanych. Czyżby organizatorom nie zależało na reklamie i większej widowni? (2011-12-13 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu