Nowe Muzeum Militarne na Mazurach

/ 2 zdjęć


Czym jest "piła Hitlera" i z jakiego wyposażenia korzystał Jan Kos, bohater serialu "Czterej pancerni i pies"? Czy Alianci widzieli UFO i jak to się stało, że Fanta została wymyślona przez Niemców, a Hugo Boss szył wojskowe mundury? Odpowiedzi na wszystkie te pytania już od 4 lipca będzie można znaleźć w Parczu k/Kętrzyna, gdzie przy współpracy z Fundacją Edukacji Historycznej Park Militariów rozpocznie działalność nowa atrakcja turystyczna – Poligon Strefa Militarna. To obowiązkowy punkt wycieczek dla wszystkich miłośników historii i wojskowości.

Poligon Strefa Militarna zlokalizowany będzie w miejscu, gdzie co roku odbywa się Mazurski Piknik Militarny Walkiria, tuż za Mazurolandią. Ideą powstania tej nowej przestrzeni jest organizacja miejsca, które w kompleksowy i rzetelny sposób turyści i grupy zorganizowane będą mogli poznać historię światowej militarystyki i wojskowości. Ze względu na lokalizację (bliskość Mazurolandii i Wilczego Szańca) szczególny nacisk będzie położony na historię II wojny światowej, ale w kolekcji znajdą się również eksponaty z I wojny światowej i czasów powojennych.

Największy zbiór militariów w regionie
Na specjalnie zaaranżowanej przestrzeni znajdą się atrakcje niespotykane nigdzie indziej w regionie. Najważniejszym punktem nowego miejsca będzie Muzeum Militarne. Ekspozycja zostanie podzielona na sekcje tematyczne, pośród których należy wymienić kilka najważniejszych m.in.: makietę Wilczego Szańca, kwatery polowej Adolfa Hitlera o wielkości 60 m2 wykonaną na podstawie oryginalnych planów, miniaturę baraku narad w Wilczym Szańcu wraz ze wszystkimi dowódcami armii niemieckiej znajdującymi się w środku na trzy sekundy przed nieudanym zamachem Clausa von Stauffenberga na A. Hitlera, opis mało znanej i bardzo tajemniczej genezy powstania napoju „Fanta”, a także makieta rakiety V1 oraz szczegóły dotyczące produkcji statków kosmicznych pionowego startu, a także tajnego mazurskiego kanału, w którym według legend, miały się poruszać niemieckie statki podwodne U-Boot.

Wystawa będzie miała niekwestionowany wymiar edukacyjny, z którego korzystać będą mogły grupy zorganizowane. Poza częścią militarną, organizatorzy zaprezentują szereg oryginalnych eksponatów codziennego użytku z okresu II wojny światowej. Wszyscy odwiedzający ekspozycję zobaczą również oryginalne medykamenty (strzykawki, opatrunki, płyny, puder, maści, lekarstwa, zestawy opatrunkowe, polowe zestawy operacyjne) i przedmioty higieniczne (kremy Nivea, tabletki firmy Bayer, perfumy, maszynki do golenia i fryzjerskie, pasty i proszki do zębów, mydło etc.) w zainscenizowanym szpitalu polowym, wystawę wyrobów tytoniowych (papierosy, fajki, cygaretki i cygara, suszony tytoń, bibułki, zapałki), drugowojenną prasę polską i niemiecką, a także mapy niemieckie z okresu wojny, aparaty fotograficzne, gry planszowe i karciane, harmonie, zestawy radiowe, dokumenty oraz wyposażenie biura oficerskiego i odznaczenia. Ciekawostką będzie również część ekspozycji pt. „Wojna od kuchni”, gdzie przedstawione zostanie wyposażenie polowe związane z wyżywieniem i sposobami jego racjonowania.

Przymierzalnia mundurów i strzelnica ASG
Poligon Strefa Militarna to nie tylko muzeum i ekspozycje. Do dyspozycji odwiedzających oddane zostaną interaktywne stanowiska, dzięki którym każdy będzie mógł poczuć się jak żołnierz na froncie. Przymierzalnia strojów historycznych będzie miejscem, gdzie można będzie założyć repliki mundurów żołnierzy dowolnej armii frontów II wojny światowej. Do dyspozycji będą mundury m.in. Wojska Polskiego, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Armii Czerwonej, Wermachtu. Ponadto umundurowanie można uzupełnić poprzez wybór furażerek, czapek, hełmów oraz różnego rodzaju broni i udokumentować swoje przebranie pamiątkowym zdjęciem.

Po przymierzeniu strojów będzie można skorzystać ze strzelnicy ASG i wykazać się swoimi zdolnościami snajperskimi oddając strzały z replik broni z okresu II wojny światowej i powojennych. Do wyboru będą m.in.: niemiecki Mauser 98 k, radziecki Kałasznikow, amerykański Thompson. Swoje umiejętności może sprawdzić każdy. To znakomita, a zarazem bezpieczna zabawa dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Przejażdżki pojazdami historycznymi
Dopełnieniem Parku jest jedyny w regionie poligon militarny. To niezwykłe miejsce, sąsiadujące z II strefą Wilczego Szańca, oferujące pełną organizację atrakcji i imprez dla grup zorganizowanych w ramach wycieczek i wyjazdów integracyjnych. W parku maszyn udostępnionych do przejażdżek znajdują się m.in. polsko-radziecki transporter opancerzony Skot, Lublin-51, kultowy UAZ i opancerzony pojazd rozpoznawczo-patrolowy BRDM-2. Dodatkowo, Poligon współpracuje z Jarosławem Sztabińskim, twórcą projektu sztabowoz.pl, udostępniając turystom możliwość przejażdżek drugowojennymi pojazdami militarnymi np. Pragą M53/59 , Volkswagenem 181 “Kurierwagenem”, oryginalnym BTR-40, jedyną w Polsce repliką SdKfz 247b.

 


 

5
Oceń (3 głosów)

 

 

Nowe Muzeum Militarne na Mazurach - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł