NOWA KOLEKCJA - POLSKA WALCZĄCA. HISTORIA POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO


NOWA KOLEKCJA - POLSKA WALCZĄCA. HISTORIA POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO

Po raz pierwszy na rynku pojawiła się publikacja zawierająca pełną i prawdziwą historię Polskiego Państwa Podziemnego z lat 1939 – 1963. Kolekcja „Polska Walcząca”, wydana w eleganckim, kolekcjonerskim formacie, to kronika bohaterskiej i tragicznej walki Polaków o niepodległość, spisana w 60 tomach przez uznanych ekspertów.

Seria koncentruje się na działalności bojowej krajowej konspiracji. Oprócz  SZP-ZWZ-AK ukaże także inne nurty podziemia wojskowego i cywilnego. W kolekcji wszystkie najważniejsze i najbardziej spektakularne działania Polskiego Podziemia m. in. akcje „Burza”, „Główki”, „Wieniec”, „Góral”, „N”,  „V”, operację „Ostra Brama”.  Nie zabraknie też opisów najważniejszych formacji zbrojnych np. 27. Wołyńskiej Dywizji AK, Brygady Świętokrzyskiej NSZ, czy Wileńskich Brygad Armii Krajowej. Zaprezentowane zostanie także funkcjonowanie pionu politycznego Polskiego Państwa Podziemnego oraz najważniejszych konspiracyjnych stronnictw politycznych, w tym działalność komunistów, lokujących się co prawda poza Polskim Państwem Podziemnym, ale mających niebagatelny wpływ na jego funkcjonowanie.

Nowością zaproponowaną przez wydawców serii jest dwuczłonowa konstrukcja każdego tomu. Pierwsza część, będzie  ukazywać dane zagadnienie w miarę możliwości w sposób komplementarny i fachowy, ale popularny. Druga część każdego tomu to biogram postaci w bezpośredni sposób związanej z prezentowanym zagadnieniem. Będą to postacie zarówno szeroko znane (jak np. płk. Witold Pilecki, czy gen. Emil Fieldorf), ale także niemniej od nich fascynujące postacie szerzej nieznane (jak np. Adam Rysiewicz, Jerzy Mara-Meÿer, czy Lech Neyman). Każdy tom zawierać będzie ponadto kilkadziesiąt zdjęć i rysunków dotyczących prezentowanego zagadnienia.

Autorami tekstów są pracownicy naukowi różnych ośrodków oraz współpracownicy Wydawnictwa Bellona, specjalizujący się w temacie. 

Dużą zaletą serii jest jej warstwa ilustracyjna – zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego, Centralnej Biblioteki Wojskowej, Instytutu Pamięci Narodowej, Ośrodka „Karta”, zbiorów rodzinnych i wielu innych źródeł.

Pierwszy tom serii - „Hubal” i jego Oddział Wydzielony Wojska Polskiego 1939-1940 będzie w sprzedaży w kioskach już 26 stycznia br.

 W tomie tym przybliżono powrześniową epopeję mjr. Henryka Dobrzańskiego i jego Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego. OWWP to ostatnia regularna jednostka Wojska Polskiego, która nie złożyła broni i skutecznie stawiała opór przeważającym siłom niemieckim aż do kwietnia 1940 r., kiedy to uległa rozwiązaniu po śmierci jego dowódcy, mjr. "Hubala". W drugiej części książki przedstawiono biogram "Szalonego Majora", jak o Henryku Dobrzańskim mówili Niemcy. Major Dobrzański zapisał swym życiorysem chlubną kartę w dziejach polskiej wojskowości, od walki o niepodległą Polskę w szeregach 2. Pułku Legionów Polskich do śmierci jako dowódca Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego.

Przypomniano też wszystkie sportowe sukcesy majora, który w okresie

międzywojennym był jednym z najlepszych polskich jeźdźców w skokach przez przeszkody.

 

Książkę kupić można także razem z magazynami „Do Rzeczy” i „Historia Do Rzeczy”. Cena promocyjna tomu to 9,99 zł.

 

 


 

5
Oceń (6 głosów)

 

 

NOWA KOLEKCJA - POLSKA WALCZĄCA. HISTORIA POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł