Nowa Bitwa Czołgów i desant spadochronowy na Walkirii 2015


Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria”, który odbędzie się w dniach 18-19 lipca w Parczu k/Kętrzyna na terenie Mazurskiego Parku Atrakcji Mazurolandia. W tym roku widzom zaprezentowane zostanie historyczne widowisko pt. „Operacja Market Garden 1944”.

W tym roku motywem przewodnim dwudniowej imprezy będzie Operacja Market Garden z 1944 roku. Była to największa operacja z użyciem wojsk powietrznodesantowych w czasie II wojny światowej, która odbyła się na terenach Holandii. Jednym z dowódców wojsk alianckich był Stanisław Sosabowski odpowiedzialny za 1 Samodzielną Brygadę Spadochronową, czyli wielką jednostkę powietrznodesantową Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, sformowaną w Wielkiej Brytanii.

Dzięki takiemu doborowi tematu wiodącego na Walkirii 2015 będzie można zobaczyć sprzęt i Grupy Rekonstrukcji Historycznej dotychczas nie prezentowane na imprezie. W przygotowanych pokazach po raz pierwszy na Mazurach wezmą udział spadochroniarze odtwarzający drugowojenny desant, a przez dwa dni będzie można zobaczyć w akcji, a także dotknąć czołgów, które zapisały się wielkimi literami na kartach historii. Na placu boju staną w tym roku trzy czołgi: niemiecki kolos Panzerkampfwagen V Panther oraz symbole alianckiego sukcesu, czyli M4 Sherman i M3/M5 Stuart. Nie zabraknie również lżejszego sprzętu tj. Jeepy: Willys MB, Ford Jeep i Renault Primaquatro.

Nowym elementem imprezy będą pokazy lotnicze. Trzykrotnie widzowie będą mogli zobaczyć pokazy desantu spadochronowego. Dwukrotnie skoki odbędą się na współczesnych spadochronach taktycznych, a podczas inscenizacji skoczkowie będą mieli do dyspozycji historyczne, okrągłe spadochrony! Na nich zorganizowane zostaną również pokazy zrzutu zasobników.

Na Walkirii 2015 zostanie udostępniona strzelnica z możliwością oddania strzałów z oryginalnej broni drugowojennej! Do dyspozycji będzie broń niemiecka i aliancka z odtwarzanego na imprezie okresu. Dopełnieniem militarnej scenografii będą pokazy codziennego życia frontowego prezentowanego w formie pikniku historycznego.

Jak zwykle wszystkie elementy rekonstrukcyjne będą dopracowane perfekcyjnie. Aktorami wydarzenia będą członkowie najlepszych Grup Rekonstrukcji Historycznej w Polsce. Na potrzeby widowisk zostaną przygotowane specjalne scenografie, których elementami będą okopy, ziemianki, drewniane chaty etc. Dopełnieniem scenografii będzie efektowna pirotechnika artystyczna z wykorzystaniem wybuchów benzynowych i gazowych. Rekonstruktorzy biorący udział w walce będą wyposażeni w autentyczną strzelającą broń odtwarzanego okresu.

Po raz pierwszy w ramach „Walkirii” odbędą się imprezy towarzyszące na terenie Ketrzyna. W piątek 17 lipca w kętrzyńskim amfiteatrze odbędzie się koncert „Offensive of rock”, na którym będzie można posłuchać zespołów Crusher, analog i Farben Lehre. Dzień później w godzinach porannych rekonstruktorzy z „Walkirii” wezmą udział w defiladzie, która przejdzie głównymi ulicami miasta.

Scenariusz Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria”:
Sobota, 18 lipca
12.00 – 14.00 – przejażdżki pojazdami PRL (SKOT, BRDM-2, UAZ)
13.00 - 14.00 – atrakcje w dioramach historycznych
14.00 - 15.00 – tor przeszkód: Pantera i Sherman
15.00 – 16.00 – desant spadochronowy na współczesnych spadochronach taktycznych
16.30 - 16.45 – potyczka czołgów Sherman vs Pantera i... żołnierz z Panzerfaustem
16.45 - 17.00 – potyczka czołgów Pantera vs Stuart, Jeep Willys i... żołnierz z bazooką
17.00 - 19.00 – atrakcje w dioramach historycznych
od 19.00 – wieczór na poligonie (ognisko, military party)
11.00-19.00 – możliwość strzelania z oryginalnej broni drugowojennej (amunicja ślepa)

Niedziela, 19 lipca
10.00 - 11.30 – atrakcje w dioramach historycznych
11.30 - 12.00 – pokaz mody wojskowej - różnice w umundurowaniu, wyjaśnienie symboliki i funkcjonalności ubioru frontowego
12.00 - 12.30 – desant spadochronowy na współczesnych spadochronach taktycznych
12.30 - 12.45 – potyczka czołgów: Pantera vs Stuart, Jeep Willys i... żołnierz z bazooką
12.45 - 13.00 - potyczka czołgów: Sherman vs Pantera i... żołnierze z Panzerfaustem
13.00 – 14.00 - atrakcje w dioramach historycznych, przygotowania do inscenizacji
14.00 – 15.00 - INSCENIZACJA HISTORYCZNA „OPERACJA MARKET GARDEN”
10.00-15.00 – możliwość strzelania z oryginalnej broni drugowojennej (amunicja ślepa)

Niezależnie od scenariusza, przez dwa dni wszyscy odwiedzający Walkirię 2015 będą mieli do dyspozycji następujące atrakcje:
- możliwość zakupy wyposażenia wojskowego w Markecie Militarnym
- bezpłatne korzystanie ze wszystkich atrakcji mazurskiego parku atrakcji „Mazurolandia” (Park Miniatur Warmii i Mazur, Park Zabaw, grodzisko rycerskie, strzelnica rycerska, zwierzyniec, wystawa stadiony w miniaturze, skansen ludowy i inne)
- możliwość strzelania z oryginalnej broni drugowojennej (amunicja ślepa)
- przejażdżki pojazdami wojskowymi PRL (SKOT, BRDM-2, UAZ)
- zabawy z bronią i treningi rzutu granatem
- konserwacja ekwipunku
- układanie linii telefonicznej
- strzelnica z replik broni w systemie ASG
- przymierzalnia mundurów historycznych
- poznanie tajemnic zamachu na A. Hitlera w 1944 roku w Wilczym Szańcu
- udostępnienie jedynej w Europie makiety Wolfschanze
- możliwość zapoznania się z dedykowaną wystawą poświęconą zamachowi na Adolfa Hitlera

 


 

Informacje dodatkowe

  • Data: 
    2015-07-18
  • Organizator: 
    Fundacja Edukacji Historycznej Park Militariów

5
Oceń (1 głosów)

 

Lokalizacja


Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:
wybieram się tam!

 

Nowa Bitwa Czołgów i desant spadochronowy na Walkirii 2015 - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu