Noc Muzeów Warszawa 2013

/ 1 komentarzy / 2 zdjęć


Zbliża się kolejna edycja Nocy Muzeów, która odbędzie się 18 - 19 maja 2013r.
W tym roku w Warszawie tę noc można będzie spędzić w 210. miejscach. Została zorganizowana komunikacja autobusowa. Wyjedzie 26 zabytkowych autobusów, w tym 15 „ogórków”, które przyjechały z Warszawy, Buska-Zdroju, Nakła, Otrębusów, Kędzierzyna-Koźla, Lublińca i z Czech. Autobusy oznaczone będą literami alfabetu (A B C D E F J K) startować z pl. Defilad od godz. 19.00. Po raz pierwszy pomiędzy placówkami będzie można poruszać się rowerem miejskim Veturilo. Do dyspozycji jest 128 stacji (w tym na Pradze) i 2,2 tys. rowerów.
Oto link do programu i opisów: http://www.kulturalna.warszawa.pl/pi/61288_1.pdf?utm_source=noc%2Bmuzeow&utm_medium=przydatne%2Blinki&utm_campaign=program%2Bnm2

Wybrałem kilka ciekawszych (dla nas) zaproszeń:

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
ul. Oleandrów 5, 05-070 Sulejówek
www.muzeumpilsudski.pl
Noc Muzeów w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
18:00 (I tura)
20:00 (II tura)
Tego wyjątkowego majowego wieczoru zapraszamy wszystkich do Sulejówka do ogrodu i Dworku Milusin, aby zwiedzając z latarkami jego zakamarki, posłuchać ciekawych opowieści o wydarzeniach i miejscach z nim związanych. W sąsiedniej Willi Bzów będzie można oglądać pokonkursową wystawę fotograficzną „Barwy Nieobojętne”. Oprócz nocnego zwiedzania ogrodu, w Willi Bzów będą czekać atrakcje dla dzieci i dorosłych, przy filiżance dobrej herbaty i sucharach cynamonowych z cukrem.


Muzeum Więzienia Pawiak
ul. Dzielna 24/26
www.muzeumniepodleglosci.art.pl
Veturilo: al. Jana Pawła II / Anielewicza
Autobus:F
Noc w Muzeum Więzienia „Pawiak”
19:00 – 01:00 Zwiedzanie wystawy stałej „Pawiak 1835-1944” oraz prezentacje na temat życia codziennego i konspiracji w okupowanej Warszawie we współpracy z rekonstruktorami SRH „Kotwica” i SH „Szaniec” z wykorzystaniem rekwizytów: m.in. motocykla z koszem, radiostacji, angielskiego zasobnika ze spadochronem, maszyny do pisania, atrap broni typu Sten, Vis, MP-40, Walter. Prezentacje odbędą się na dziedzińcu zewnętrznym Muzeum.

Powstania Warszawskiego Muzeum
ul. Grzybowska 79
www.1944.pl
Veturilo: Żelazna / Grzybowska
Autobus:A·F
„Obyczaje i kultura przedwojennej Warszawy” w Muzeum Powstania Warszawskiego
15:00 Tegoroczna Noc Muzeów będzie okazją do pokazania Warszawy przez pryzmat życia kulturalnego okresu międzywojennego.Tradycyjnie zaczynamy od atrakcji dla najmłodszych, odbędzie się gra dla rodzin na terenie Muzeum, inspirowana losami Jana Rodowicza „Anody” pt. „Ułan w Pomarańczarni”. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą nauczyć się orientacji w terenie, lubią rozwiązywać zagadki i opowiadać dowcipy. Uczestnicy poznając życie warszawiaków podczas okupacji i Powstania, dowiedzą się o co chodziło z Arsenałem, jak wygląda szmajser, gdzie była Pomarańczarnia oraz ile plakatów można rozkleić w ciągu jednej minuty. Jak co roku od godz. 18.00 zapraszamy odwiedzających na darmowe zwiedzanie ekspozycji Muzeum oraz wjazd na wieżę widokową. Na dziedzińcu MPW będzie działać kino plenerowe. Wyświetlimy film produkcji węgierskiej „Wszyscy do walca”. Jest to ostatni kręcony w Warszawie przed wybuchem II wojny światowej film fabularny. Planujemy dwa pokazy.Podczas tegorocznej Nocy Muzeów przygotowujemy również atrakcje dla miłośników radia razem z Polskim Związkiem Krótkofalowców uruchomimy amatorską radiostację krótkofalową, która będzie nadawała telegraficznie i fonicznie z pomieszczenia, gdzie znajdują się repliki sławnych radiostacji: „Błyskawica” i „Burza”. Zainteresowani będą mogli posłuchać specjalnych wykładów zaproszonych Powstańców na temat historii polskich rozgłośni, obejrzeć od środka wnętrze radiostacji „Błyskawica” i przez głośniki posłuchać jak pracuje radiostacja. Dla zainteresowanych bronią i amunicją przygotowaliśmy specjalne pokazy filmów dokumentalnych dotyczących konspiracyjnego uzbrojenia: „Głód broni” i „Steny pod Jodłami”. Pokaz będzie okazją do spotkania z asystentem reżysera obu filmów – panem Włodzimierzem „Duszą” Dusiewiczem. Przewidujemy także specjalną prezentację przygotowaną przez autorów „Leksykonu militariów ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego”. W Muzeum przez cały wieczór aż do północy będą odbywać się wykłady i warsztaty – chcemy, żeby kultura przedwojennej Warszawy rozkwitła w całej krasie. Planujemy warsztaty warszawskiej gwary oraz gotowania potraw ze starych książek kucharskich. Zapraszamy również na warsztaty z okazji 100-lecia tanga w Warszawie. Przewidujemy także kiermasz publikacji i gadżetów muzealnych.W Fotoplastikonie Warszawskim uruchomiona zostanie specjalna wystawa poświęcona tematowi przewodniemu Nocy Muzeów – Warszawie przed 1939 rokiem, a po godz. 22.00 zapraszamy na specjalny pokaz zdjęć odrobinę erotycznych „Bez gorsetu, turniury i pantalonów”.


Dowództwo Garnizonu Warszawa
Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 4
www.dgw.wp.mil.pl
Veturilo: Zachęta
Autobus:E·F
19:00 – 1:00 Zwiedzanie Grobu Nieznanego Żołnierza i Sali Tradycji mieszczącej się w historycznym „Domu bez kantów”, historia powstania Grobu Nieznanego Żołnierza, zbiór powojennych ksiąg pamiątkowych GNŻ, historia pododdziałów reprezentacyjnych WP, pamiątki związane ze Zbrodnią Katyńską i gen. broni Henrykiem Minkiewiczem oraz historia i współczesność Stołecznego Garnizonu; ponadto pokaz prezentacji multimedialnej „Historia Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego” oraz pokaz filmu archiwalnego „Zmiana Warty Garnizonowej pełnionej przez Strzelców Huculskich i Strzelców Podhalańskich”,
miejsce: hol główny w budynku DGW.
Praktyczny pokaz zmiany warty przez Strzelców Huculskich i Strzelców Podhalańskich w wykonaniu Stowarzyszenia
Historycznego Cytadela, miejsce: parking przed Dowództwem Garnizonu Warszawa.
Wystawa plenerowa przygotowana przez Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa, miejsce: parking przed Dowództwem Garnizonu Warszawa.

Muzeum Polskiej Techniki
Wojskowej oddział Muzeum Wojska Polskiego
ul. Powsińska 13
Najnowocześniejsze technologie w odbudowie i poznaniu historii zabytkowych pojazdów na przykładzie remontu czołgu Renault FT-17
Program:
19:00 otwarcie muzeum
19:00 – 21:45, 23:00 – 00:00 Laboratorium Zaawansowanych Technik Pomiarów Geometrycznych Zakładu Metrologii i Inżynierii Jakości Politechniki Warszawskiej oraz Grzbiet.pl przeprowadzą prezentację przenośnego skanera 3D. Dzięki temu urządzeniu realizowane są pomiary elementów czołgu Renault FT-17, które z uwagi na stan zachowania wymagają skopiowania (miejsce pokazu, koszary szyjowe – kazamata nr 16).
22:00 – 22:45 prelekcja Mirosława Zientarzewskiego pt.: Stan badań i postęp prac remontowych prowadzonych przy czołgu Renault F T-17.Miejsce prelekcji – koszary szyjowe, kazamata nr 16.
19:00 – 22:00 możliwość wejścia za stery śmigłowca Mi-2, zwiedzanie samolotu An-2
19:00 – 21:45, 22:00 – 00:00 Załoga! Do wozu! Zwiedzanie czołgów T-34/85, T-55AM Wołna, T-55U połączony z uruchamianiem sprzętu
21:50 – 22:00 koncert na cztery silniki czołgowe
19:00 – 22:00 zwiedzanie Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej z pokładu transportera BTR-152 – naszej Małej Mi. Przejazdy co 30 minut.
01:00 zamknięcie muzeum
19:00 – 01:00 żołnierski bufet. W jadłospisie między innymi wojskowa
grochówka.

Muzeum Policji w Pałacu Mostowskich
ul. Nowolipie 2
www.policja.waw.pl
Veturilo: plac Bankowy
Noc Muzeów w Pałacu Mostowskich
19:00 – 01:00 Program Muzeum Policji w Pałacu Mostowskich – siedziba w Komendzie Stołecznej Policji: Wystawa „Policja – uzbrojenie, sprzęt i umundurowanie” oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Miłośnicy motoryzacji obejrzą wystawę sprzętu policyjnego będącego w użytkowaniu stołecznej Policji, jak również samochody i motocykle sprzed lat. Zwiedzający będą mieli możliwość zobaczyć od środka wyposażenie obecnie użytkowanego sprzętu przez Policję w tym mobilnego posterunku, czy pojazdu do obsługi zdarzeń. Zapraszamy również do obejrzenia wystawy znajdującej się na Białej Sali w gmachu KSP. Ponadto o godz. 20.00 wystąpi Orkiestra Reprezentacyjna Policji ze specjalnie przygotowanym repertuarem na tę okazję.

 


 

Informacje dodatkowe

  • Data: 
    2013-05-18

5
Oceń (8 głosów)

 

Lokalizacja


Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:wybieram się tam!

 

Noc Muzeów Warszawa 2013 - opinie i komentarze

ruszalka07ruszalka07
0
Uzupełnijąc, informuję, że w KSP (Pałac Mostowskich) biorą udział równieź rekonstruktorzy z SH Na Posterunku i Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyja 1939 r. Wystawimy eksponaty, plansze ze zdjęciami z ekshumacji w Miednoje a koledzy z Radomia pokażą walkę na bagnety, a koledzy z Gostynina w historycznych mundurach będą pełnić służbę wartowniczą i patrolową.  (2013-05-10 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu