Noc Muzeów w Warszawie 20 - 21 maja 2017r.

/ 1 komentarzy

Zbliża się kolejna edycja Nocy Muzeów. W tym roku odbędzie się ona 20 – 21 maja. Będziemy mogli bezpłatnie zwiedzać wszystkie muzea, zamki, forty i inne obiekty historyczne w całej Polsce, które zgłosiły chęć udziału w tej magicznej nocy.

 

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

 

Oto kilka wybranych propozycji z bogatej oferty programowej w Warszawie.

Źródło: um.warszawa.pl

 

Program Nocy Muzeów w Warszawie 2017:

 

Noc Muzeów w Dowództwie Garnizonu Warszawa

Dowództwo Garnizonu Warszawa, Plac Marszałka J. Piłsudskiego 4

Sala Tradycji Dowództwa Garnizonu Warszawa;

Występ grup rekonstrukcyjnych:

Stowarzyszenie Historyczne CYTADELA (zmiana posterunku honorowego przy GNŻ godz. 19.00 – sygnalista i werblista z orkiestry wojskowej oraz cykliczne wystawianie posterunków honorowych przy wejściach do DGW – od pl. Piłsudskiego i ul. Tokarzewskiego - Karaszewicza);

Koncerty orkiestry wojskowej:

19.15 – 19.45 – koncert i musztra paradna przy GNŻ;

20.15 – 20.55 – koncert na scenie przy DGW;

21.15 – 21.55 – koncert na scenie przy DGW;

Pokaz musztry paradnej drużyny KRWP (w umundurowaniu 3 RSZ) - 19.45;

Wystawa, historycznego, współczesnego sprzętu i wyposażenia bedącego na wyposażeniu JW DGW.

Punkty promocyjne i wystawowe:

wystawy Klubu DGW ;

punkty promocyjno – informacyjne jednostek wojskowych;

punkty promocyjno – informacyjne organizacji pozarządowych i partnerów społecznych współpracujących z Dowództwem Garnizonu Warszawa

 

Noc Muzeów w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej

Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, ul. Kłobucka 21

Podczas tegorocznej imprezy, organizowanej pod hasłem „Bohaterowie Niepodległej” Archiwum IPN zaprasza na niezwykłe spotkanie z ludźmi wytyczającymi polskie drogi do wolności.

Archiwum zaprezentuje sylwetki osobowości kształtujących pokolenia Polaków – Marszałka Józefa Piłsudskiego i Papieża Jana Pawła II. Obok nich pojawią się inni, mniej lub bardziej znani, bohaterowie.

Organizator zaprasza do odwiedzenia zazwyczaj niedostępnych magazynów archiwalnych i zapoznania się z unikatowymi dokumentami. W ramach przygotowanych ekspozycji pokaże m.in. plany rozlokowania wojsk bolszewickich w 1919 i 1920 r., fotografie i filmy związane z postacią Józefa Piłsudskiego oraz dokumentację organów bezpieczeństwa PRL dotyczącą przygotowań do pielgrzymek papieskich.

Zainteresowani będą mogli poznać tajniki pracy współczesnego archiwisty, poszukać informacji o wojennych losach krewnych i wziąć udział w warsztatach konserwacji materiałów archiwalnych.

Imprezie towarzyszyć będą wystawy i konkursy historyczne. Dla najmłodszych przygotowany zostanie kącik zabaw.

 

Noc Muzeów w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na Rakowieckiej

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, ul. Rakowiecka 37

Dla odwiedzających Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL - którego otwarcie jest zaplanowane w 2019 r. - zostanie otwarta część byłego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów. Podczas Nocy Muzeów będzie można zobaczyć m.in. podziemny korytarz łączący słynny X Pawilon z budynkiem nazywanym „Pałacem Cudów”, który był wykorzystywany przez komunistycznych oprawców do przesłuchiwania więźniów. Otwarta dla zwiedzających zostanie też cela zabitego w tym więzieniu bohaterskiego rtm Witolda Pileckiego.

 

Noc Muzeów w Muzeum Powstania Warszawskiego i otwarcie Pokoju na lato

Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79

„Znów otwieramy Pokój na lato – pawilon rekreacyjno-kulturalny zlokalizowany tuż za murem Muzeum Powstania Warszawskiego. Przez całe lato będzie można spędzić tam czas na piciu kawy, słuchaniu koncertów i uczestniczeniu w licznych warsztatach i wykładach. Na tegoroczną inaugurację przygotowaliśmy niecodzienne wydarzenie Usłyszymy czwórkę młodych artystów: Krzysztofa Zalewskiego, Natalię Grosiak, Misię Furtak i L.U.C-a w koncercie opartym na projekcie „nowOsiecka„. Usłyszymy kilkanaście utworów w nowoczesnych, odważnych aranżacjach w ulubionych konwencjach muzycznych artystów. Hip-hopowy „Rajski deser„, pełny ekspresji „Chwalmy Pana”, nastrojowy ”Zabaw się w mój świat”, instrumentalny medley utworów Agnieszki Osieckiej to tylko kilka pozycji z tego wyjątkowego koncertu. Start koncertu: godz. 20.00.

Tradycyjnie zapraszamy również do nocnego zwiedzania ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego. To dobry moment, by poznać ją na nowo!”

 

Noc Muzeów w Reducie Banku Polskiego

Reduta Banku Polskiego (ob. Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe), ul. Daniłowiczowska 18B

Podczas Nocy Muzeów, przy ul. Daniłowiczowskiej 18b, w siedzibie WPH, która mieści się w zabytkowym budynku Banku Polskiego, będzie można zobaczyć inscenizacje, które przybliżą uczestnikom realia okupowanej Warszawy tuż przed wybuchem Powstania, będzie to także okazja, aby przenieść się do roku 1944 i dowiedzieć się więcej o przebiegu bohaterskich dni Powstania Warszawskiego.

12 sierpnia 1943 roku w Banku Polskim rozpoczęła się tzw. Akcja Góral nazywana także akcją na 100 milionów, która będzie stanowiła kanwę tegorocznej opowieści podczas Nocy Muzeów. W słynnej Reducie - jednym z tzw. Warszawskich Bankowych Szańców - w trakcie Powstania Warszawskiego toczyły się zacięte walki.

Podczas Nocy Muzeów w zabytkowym budynku oraz na jego dziedzińcu przedstawiciele Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław” zaprezentują dioramę z epoki, można będzie też obejrzeć wystawę historycznych pamiątek związanych z historią Powstania Warszawskiego. Dzięki inscenizacjom, piosenkom i zdjęciom, zostaną przywołane wspomnienia tamtych dni.

Historyczne wnętrza przedwojennej siedziby Banku Polskiego, które były świadkiem dramatycznych wydarzeń, 20 maja 2017 roku zostaną otwarte dla zwiedzających. Na wyjątkową wystawę zapraszają: Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe i Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”.

 

Noc Muzeów na Cytadeli

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, ul. Skazańców 25

19.00 – 23.00 obozowisko grup rekonstrukcyjnych, w tym Stowarzyszenia „Arsenał” (stroje od średniowiecza do XIX wieku, artyleria z XVII wieku);
19.00 – 23.00 kuchnia polowa obok budynku Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej;

Godz. 21.00 (sala kinowa Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej) – projekcja filmu Zapomniany Legion (Legion Puławski)], reż. Przemysław Bednarczyk
Godz. 22.00 kuratorskie zwiedzanie wystawy Więźniowe X Pawilonu (w tym cel Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, bł. Honorata Koźmińskiego i Romana Dmowskiego);

W Galerii Brama Bielańska (przy wjeździe na teren Muzeum X Pawilonu) w godz. 19.00-1.00 wystawa Narodowa sztuka białoruska.

 

Noc Muzeów w Muzeum Wojska Polskiego

Muzeum Wojska Polskiego, Al. Jerozolimskie 3

Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Narodowe połączą swoje ekspozycje i wspólnie zaprezentują zbiory, do 24:00 udostępnione zostanie wewnętrzne przejście między muzeami. Obowiązywał będzie jeden bezpłatny bilet wstępu. DLA PIERWSZYCH GOŚCI (hol główny MWP) przewidziane drobne upominki.

Otwarte zostaną wszystkie wystawy stałe i okolicznościowe (z wyłączeniem Sali Wschodniej i Hetmańskiej).

Organizator szczególnie poleca najnowszą wystawę „Ojczyzna obrońcy swemu w 200. rocznicę śmierci Naczelnika Tadeusz Kościuszki„ sala Archeologiczna i Kasetonowa oraz wystawę ”Wielka wojna 1914-1918. Prawdziwy koniec Belle Époque”.

W parku plenerowym MWP jak zawsze na gości będą czekać otwarte eksponaty, stanowiska grup rekonstrukcji historycznej, nie zabraknie dynamicznych pokazów i pysznej grochówki serwowanej z prawdziwej kuchni polowej, oraz innych przysmaków.

 

 


 

Informacje dodatkowe

  • Data: 
    2017-05-17 godz. 19:00
  • Miejsce: 
    Warszawa

5
Oceń (3 głosów)

 

Lokalizacja


Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:wybieram się tam!

 

Noc Muzeów w Warszawie 20 - 21 maja 2017r. - opinie i komentarze

canti80canti80
0
Serdecznie dziękuję, jak zawsze bogata dawka informacji o tym co najważniejsze (2017-05-17 21:37)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu