Noc Muzeów - LS-Deckungsgraben nr 7 - RELACJA

/ 2 komentarzy / 9 zdjęć


To była piąta edycja Nocy Muzeów, w której braliśmy udział. Dla nas wyjątkowo trudna organizacyjnie, bo z powodu remontu i wymiany ekspozycji w Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przy ul. Pomorskiej, z którym zawsze organizowaliśmy zwiedzanie, musieliśmy wszystko samodzielnie dopiąć na ostatni guzik. Także od strony promocji wydarzenia, bo nie uwzględniono nas w żadnych oficjalnych programach. Okazało się, że nasze starania zakończyły się pełnym sukcesem - w czasie zaledwie kilku godzin schron nr 7 w parku Krakowskim odwiedziło ponad 1,5 tys. osób! Chyba po raz pierwszy kolejka chętnych sięgała daleko w parkowe alejki i praktycznie prawie przez całą imprezę pozostawała tej samej długości. Aby wszyscy mogli zwiedzić schron, przedłużyliśmy czas jego otwarcia o godzinę.

Choć czas oczekiwania przed wejściem wynosił nawet 1,5 godz. ci, którzy wytrwali w kolejce, mogli we wnętrzu schronu posłuchać polskich i niemieckich utworów z epoki, a nawet syreny ostrzegającej przed nalotem. Oprócz tego prezentowaliśmy kolekcję masek przeciwgazowych i innych przedmiotów związanych z obroną przeciwlotniczą zgromadzonych przez członków Rawelinu, a także wystawę stałą „Plac Inwalidów - historia miejsca”. Ekspozycja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w korytarzach co chwilę tworzył się „korek”. Tradycyjnie też, umieściliśmy zdjęcia z prac prowadzonych w naszych schronach, przed udostępnieniem ich do zwiedzania. Ale największą atrakcją byli w tym roku rekonstruktorzy w pełnym umundurowaniu i oporządzeniu - Shiman (Luftwaffe), Grzesław (armia fińska) z MSMH Rawelin, a także Koledzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ostheer, w mundurach Wehrmachtu. Przez całą imprezę (a szczególnie podczas oczekiwania w kolejce) trwały sesje fotograficzne z ich udziałem.

Zwiedzającym dziękujemy za cierpliwość i wszelkie słowa uznania skierowane pod naszym adresem. Niektórzy podkreślali, że to właśnie wizyta w schronie była dla nich największym przeżyciem podczas Nocy Muzeów albo miłym rozpoczęciem muzealnego wieczoru. Osobne podziękowania, szczególnie za wsparcie logistyczne należą się Firmie Future Solutions, autoryzowanemu dealerowi marki Komandor (www.komandor-krakow.pl), która pomimo napiętych terminów bez wahania włączyła się w przygotowania do imprezy. Dziękujemy również GRH Ostheer (www.ostheer.dobroni.pl), której członkowie dołożyli wszelkich starań, aby uatrakcyjnić zwiedzanie schronu oraz naszemu wieloletniemu partnerowi – Muzeum Historycznemu miasta Krakowa za wszelką pomoc. Mamy nadzieję, że podczas Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich organizowanego w listopadzie uda się nam zainteresować tematem obrony przeciwlotniczej co najmniej tyle samo osób. Już teraz obiecujemy, że przygotujemy z tej okazji specjalne niespodzianki. Informacje o innych imprezach w naszych obiektach w Krakowie i Rudawie w ciągu roku będziemy zamieszczać na bieżąco na naszej stronie (www.rawelin.org) oraz na Facebooku (www.facebook.com/rawelin).

Pozdrawiamy i zapraszamy za rok

 


 

4.3
Oceń (8 głosów)

 

 

Noc Muzeów - LS-Deckungsgraben nr 7 - RELACJA - opinie i komentarze

mauser98kmauser98k
0
Najbardziej miarodajną ocenę wystawili Wam  sami zwiedzający , ci którzy stali nawet , jak piszesz , 1,5 godz. To jest najlepszy dowód na to ,że nie prawdą jest jakoby ludzie nie  interesowali się historią. Gratuluje (2011-05-28 00:00)
ShimanShiman
0
Dzięki - co roku liczba ta stale się powiększa i mamy obawy, czy nasz obiekt wytrzyma zmasowany atak w kolejnym roku, choć z tego miejsca WSZYSTKICH SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

Pozdrawiam
(2011-05-30 00:00)

skomentuj ten artykuł