NOC MUZEÓW 2012 w PAŁACU MOSTOWSKICH

/ 5 komentarzy / 35 zdjęć


Witam Kolegów!

Dzięki inicjatywie członków Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939r. i Stowarzyszenia Historycznego 'Na Posterunku' w Noc Muzeów 2012 mieliśmy przyjemność obejrzeć wystawę poświęconą Policji Państwowej II RP. Wystawę udostępniono zwiedzającym na 'Białej Sali' w Pałacu Mostowskich w Warszawie.

Część wnętrza zaaranżowano na posterunek Policji Państwowej wraz z wydzielony miejscem pracy dla techniki kryminalistycznej. Meble z epoki oraz eksponaty - w szczególności sprzęt do wykonywania zdjęć sygnalitycznych robiły duże wrażenie na zwiedzających. Charakterystyczne, drewniane obrotowe krzesło u wielu zwiedzających porównywane było z ' krzesłem elektrycznym ', a było też kilka osób które jednoznacznie tak je określiły - na szczęście szukając potwierdzenia u policjantów. W gablotach oprócz broni palnej i białej używanej w okresie II RP znalazły się rónież gwizdałki służbowe, pałki, kajdanki, odznaki służbowe, wiele fotografii i dokumentów. Ciekawostką była fotografia policjanta posiadającego pancerz i tarczę - odpowiedniki obecnych kamizelek kuloodpornych i tarczy. Choć obecnie widok ten budził uśmiech, to jednak w przeszłości przedmioty te były bardzo przydatne i skuteczne.

Wystawę odwiedziło kilka tysiecy osób. Wielu z odwiedzającyh wspominało swoch dziadów i pradziadów którzy w okresie II RP służyłi w tej formacji. Wystawione zostały również zdjęcia z prac ekshumacyjnych wykonywanych w Miednoje - miejscu egzekucji wziętych do niewoli f-szy i żołnierzy.
Mam nadzieję, że atmosferę jaką zapamiętałem na tym wydarzeniu będą mogły oddać zdjęcia które przedstawiam.

Kanonier.

Informacje o wydarzeniu:

Relacja, film i galeria zdjęć na Portalu Edukacyjnym Komendy Stołecznej Policji


Informacja i galeria zdjęć na stronie Komendy Stołecznej Policji

 


 

4.8
Oceń (13 głosów)

 

 

NOC MUZEÓW 2012 w PAŁACU MOSTOWSKICH - opinie i komentarze

MesserMesser
0
Powiem szczerze, jestem od 21 lat technikiem kryminalistyki na Pradze-Północ. Jakoś mi nie po drodze do Pałacu Mostowskich, a tym bardziej do tego badziewia na Białej Sali. Nawet mój 13-to letni syn widząc ten budynek mówi: "tu tata jest źle traktowany". No, to mam mu powiedzieć, że przodkowie taty tu byli jeszcze gorzej traktowani. Reasumując, chociaż jestem czynnym policjantem, to nigdy do tak marnego muzeum bym się nigdy nie wybrał. Wstyd, że KSP ma czelność nazywać to badziewie muzeum. (2012-05-21 00:00)
roweryrowery
0
Byłem uczestnikiem tej imprezy i zwiedzającym Muzeum Policji. Warto był przybyć i zobaczyć różne unikatowe zbiory, w tym dotyczące tak unikatowego tematu jak Policja Państwowa. Na szczególną uwagę zasługują fotogramy Pana Aleksandra Załęskiego z ekshumacji grobów policyjnych w Miednoje, gdzie doły śmierci był "granatowe" od rozkładających się mundurów.
Zupełnie nie rozumie wpisu niejakiego Messera, a szczególnie "że tatuś tu był źle traktowany", gdzie w Muzeum Policji?. Żenada, sranie we własne gniazdo. Jak jest ktoś sfrustrowany służbą niech odejdzie albo wychyli fraszkę na "stresa", a nie wypisuje głupot na necie. Może jednak trzeba tam przyjść z synem, tak jak jak to uczyniłem i pokazać mu trochę naszej, miejscami trudnej historii i trudnej służby.
Ps. Dziękuję kolegom z SRH Na Posterunku i członkom Zarządu W.S.R.P. 1939 za wspólną noc w Muzeum Policji.
Pozdrawiam
asp. Paweł Łuk-Murawski

(2012-05-21 00:00)
MesserMesser
0
Jakoś nie jestem sfrustrowany służbą. W każdym razie, nie zamierzam odchodzić. A osobiście uważam, że Muzeum Policji to nie jest to, co akurat w tym gmachu jest potrzebne. (2012-05-21 00:00)
dabwoj1dabwoj1
0
Kolej chce pozbyć się swojej historii usuwając Muzeum Kolejnictwa ze swojego terenu, Muzeum Techniki po "Nocy Muzeów" planuje zamknięcie swojej placówki, Fabryka Ursus równana z ziemią, Fabryka Wódek obecnie Koneser równana z ziemią ....... itd. Przejmujemy inne zwyczaje: Halloween, Valentine's Day itp. i zapomnimy że jesteśmy Polkami. Może jednak trzeba przygarnąć i ratować naszą historię jak tylko to jest możliwe. (2012-05-22 00:00)
P-99P-99
0
Messer niech będzie że to nie muzeum tylko sala pamięci.Ale przyjdź na następny raz,zobacz a potem komentuj.Stowarzyszenie "Na posterunku" wystawiło bardzo cenny zbiór różnych rzeczy .i nie bądź malkontentem.Pozdro. (2012-05-22 00:00)

skomentuj ten artykuł