NIepołomice podbite - POLA CHWAŁY 2014

/ 39 zdjęć


Tegoroczne POLA CHWAŁY nosiły już wprawdzie numer dziewiąty, ale dla mszczonowskiej GRH było to premierowe spotkanie z Niepołomicami. W ostatni wrześniowy weekend 27-28.09 ta podkrakowska miejscowość zapełniła się rekonstruktorami. Podobno przybyło ich tam bagatela… około ośmiuset! Reprezentowane były przeróżne epoki i formacje. Trudno wyliczyć grupy, które prezentowały swój dorobek. Atmosfera reko-zlotu była wyśmienita. Sympatyczni ludzie, super publiczność i solidni organizatorzy… Do tego zadbane i wyjątkowo urokliwe miasto z przepięknym królewskim zamkiem. Rekonstruktorzy nie trzymali się tylko własnych dioram. Podbili miasto … Można ich było spotkać dosłownie w każdym zakątku…nawet w lodziarniach, co udało się „solidnie” udokumentować na zdjęciach. Szturmem zajęli też zamek, w którym odbywały się pokazy modelarskie i strategicznych gier planszowych. Wieczorem na zamkowym dziedzińcu odbył się BAL u ARCYKSIĘCIA. Przez dwa dni działo się tak wiele, że nie sposób było być wszędzie i wszystko zobaczyć. Wiem, że za rok warto będzie ponownie zawitać do Niepołomic.
Mszczonowscy STRZELCY pokazali na POLACH CHWAŁY carski szpital polowy. Uczestniczyli też w dwóch inscenizacjach …pierwszowojennej i dotyczącej wojny polsko-bolszewickiej. Wspólnie z kolegami z Bochni w drugim ze wspomnianych widowisk wystawili taczankę. Zestaw konny miał rejestrację bocheńską, zaś ckm z obsługą dostarczył Mszczonów. Efekt tego miksu był wyśmienity.
Czasami jest tak, że szczegóły decydują o klimacie imprezy. Tak też stało się i tym razem. Tych „ważących” szczegółów było co prawda kilka, ale dla mnie najzacniejszym był taki… „fotograficzny”. Przedstawiciel Fotografii Niekoniecznie Artystycznej „fot.n.a” – Michał Piotrowski, który nie tylko utrwalał na swym zabytkowym sprzęcie rekonstruktorów, ale też dawał chodnikowe pokazy starych technik fotograficznych dla gości zlotu. Zawsze otaczał go tłumek zainteresowanych osób. Niesamowity człowiek, z niesamowitą pasją i wiedzą… Szczerze GRATULUJĘ!
Tekst: Piotr Dymecki (GRH STRZELCY im. 31 pSK)
Foto: Jacek Olczak, Zofia Dymecka i Piotr Dymecki

 


 

5
Oceń (2 głosów)

 

 

NIepołomice podbite - POLA CHWAŁY 2014 - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł