NIEPOŁOMICE AD1411 – podróż w przeszłość.

/ 29 zdjęć


W dniach 7-10 czerwca 2012 r. na niepołomickim Zamku Królewskim oraz w jego przepięknym otoczeniu: na rynku miejskim, w ogrodach Królowej Bony a także na ulicach Niepołomic, miały miejsce niecodzienne wydarzenia, które przeniosły nas w odległą przeszłość.
Organizatorzy tej wspaniałej wycieczki w średniowiecze: Rycerze – rekonstruktorzy Chorągwi Konrada VII Białego, Urząd Miasta i Gminy Niepołomice oraz Tv.Niepołomice.eu, dołożyli wielu starań aby zwiedzającym dostarczyć wspaniałych, niezapomnianych wrażeń.

Koniec niewoli, czyli wykup Konrada VII Białego i Kaźka V Szczecińskiego z rąk króla polskiego Władysława Jagiełły, wydarzenie historyczne z 1411 w Niepołomicach, zostało przypomniane w czwartek – 7 czerwca, jako przyjęcie przez Króla Władysława Jagiełłę posłów ze Śląska i Pomorza Zachodniego, które zakończyło się aktem łaski królewskiej dla sojuszników Zakonu Krzyżackiego pod Grunwaldem.

W piątek 8 czerwca na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Niepołomicach odbył się, otwarty dla publiczności, Turniej Rycerski bractwa rycerskiego Chorągwi Konrada VII Białego. Fotorelację z tego wydarzenia, autorstwa Rafała POSIADŁO, można było już podziwiać na portalu.

Najwięcej atrakcji, wspomniana już brać rycerska, przygotowała na sobotę 9 czerwca. Z wielką przyjemnością miałem możliwość osobiście gościć w tym dniu w Niepołomicach. Zwiedzanie średniowiecznego obozowiska, było nie tylko okazją do spotkania z rycerzami w ich pięknych namiotach, podziwiania barwnych strojów, wspaniałych zbroi i oręża ale można było również dowiedzieć się wiele o życiu średniowiecznych rycerzy, o czym z prawdziwą pasją i wyjątkową cierpliwością opowiadali rekonstruktorzy. Należy im się za to wielkie uznanie i szacunek.

Manewry piechoty średniowiecznej – były nie tylko inscenizacją, ale również okazją do wspólnych ćwiczeń rycerzy i zwiedzających. Okazało się, że nawet wydawane w języku niemieckim komendy, udawało się bez większych problemów wykonywać.
Oprócz wspaniałej uczty dla ducha, organizatorzy przygotowali również coś dla ciała. Tradycyjnie przygotowywanych potraw można było nie tylko degustować, ale nawet porządnie się najeść. Dla mnie osobiście były to pyszności, chociaż sobie niczego nie żałowałem, jestem zdrów - a jak w nocy dobrze spałem….

Sobotnie atrakcje zakończyła inscenizacja, niedokonanej egzekucji Jana Tęczyńskiego, którą jego krewni w desperackiej próbie odbicia, skutecznie przerwali.

Na potwierdzenie tego, że tam byłem, wszystko uważnie obserwowałem, smakołyków próbowałem i w manewrach udział brałem – jak potrafię tak to opisałem. Niestety, nie przewidując wcześniej tego, że będę relacjonował to wspaniałe wydarzenie, załączone zdjęcia ukazują tylko to co działo się w sobotę i w dodatku nie są najlepszej jakości, za co bardzo przepraszam.

 


 

4.5
Oceń (10 głosów)

 

 

NIEPOŁOMICE AD1411 – podróż w przeszłość. - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł