Niemieckie fortyfikacje Stellung a2

/ 1 komentarzy

Niemieckie fortyfikacje Stellung a2 i ich przełamanie w styczniu 1945 r. Na linii Raby, Szreniawy i Pilicy.

Kolejna publikacja mojego autorstwa dotycząca linii fortyfikacji Stellung a2, tym razem obejmuje rejon między Bochnią a Przedborzem a ściślej opisano to co wydarzyło się od lata 1944 r. do czasu przejścia frontu w styczniu 1945 r. Opisany fragment linii dotyczy rejonu od Bochni, dalej wzdłuż biegu rzeki Raby a po przejściu na północną stronę rzeki Wisły wzdłuż biegu rzeki Szreniawy do Proszowic. Następnie rejon przy Szreniawie do Słomnik i Miechowa. Dalej na północ to już rejon Żarnowca, Szczekocin, Koniecpola i Przedborza.
Głównym tematem książki są umocnienia wybudowane przez okupanta w końcowym okresie okupacji na tym terenie. Przez ostatnie kilka lat prowadzone były dość intensywne prace badawcze, prowadzone głównie w terenie. Postanowiono odszukać każdy zachowany fragment linii. Nie tylko obiekty żelbetonowe ale też relikty okopów, rowów przeciwczołgowych, miejsca w których wybudowane były schrony o konstrukcji drewniano – ziemnej. W trakcie prac terenowych przeprowadzono wywiady z osobami pamiętającymi lata budowy umocnień jak i czasu działań wojennych. Treści rozmów w większości zostały zapisane na cyfrowe nośniki danych a następnie skrupulatnie spisane. Wspomnienia te były bardzo cennym materiałem, gdyż pokazały w sposób prosty i zrozumiały dla czytelnika to, co wydarzyło się w obrębie linii Stellung a2. Część wspomnień dotyczy czasu rozpoczęcia prac, poprzez budowę umocnień a kończąc na przejściu frontu. Kolejne wspomnienia to już okres po zakończeniu działań wojennych. Podjęto próbę pokazania tego, co już działo się po styczniu 1945 r., przede wszystkim wypadki przy obchodzeniu się z materiałami niebezpiecznymi, pozostającymi w obrębie linii.
W publikacji znajdują się tez informacje pochodzące z dzienników bojowych jednostek Armii Czerwonej walczących o przełamanie tej linii, co tylko wzbogaca materiał zawarty w publikacji. Ponadto pokazano też straty wojsk walczących w konflikcie, miejsca pochowków a także już same informacje o ekshumacjach, kończąc na pracach mających na celu porządkowanie grobów wojennych prowadzonych w ostatnich latach.
W publikacji znajduje się duża ilość fotografii. Zamieszczono przede wszystkim fotografie zachowanych obiektów, fotografie archiwalne a także dokumenty pochodzące z lat okupacji. Dołączono też mapy z zaznaczonymi obiektami. Do publikacji została załączona płyta CD, na której znajdują się fotografie wszystkich obiektów, które zostały opisane w tekście.


więcej informacji na www.stellunga2.pl

autor: Rafał Podsiadło

format: B 5

stron: 360

plus płyta CD

Wydawnictwo CB Andrzej Zasieczny

kontakt ze sprzedawcą

http://cbwydawnictwo.home.pl/kontakt

 


 

5
Oceń (2 głosów)

 

 

Niemieckie fortyfikacje Stellung a2 - opinie i komentarze

klemens74klemens74
0
Rafał super ze o tym piszesz myśle ze książka będzie z autografem (2014-12-05 00:00)

skomentuj ten artykuł