Niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof.

/ 1 komentarzy / 16 zdjęć


W czerwcu ubiegłego roku, wracając z rodzinnego wypadu nad morze, pojechaliśmy do Sztutowa. Mieści się tam muzeum obozu koncentracyjnego Stutthof. Muzeum, założone staraniem dawnych więźniów obozu w roku 1962, obejmuje teren po niemieckim obozie koncentracyjnym ( około 20 hektarów, jak podaje tablica informacyjna ), działającym w latach 1939 - 1945.
W skład ekspozycji wchodzi zachowany częściowo tzw. Stary Obóz, komora gazowa, budynek komendantury obozowej i garaże dla pojazdów używanych w obozie. Można również obejrzec zrekonstruowane krematoria, miejsce po obozowych szklarniach i ogrodzie warzywnym. Miejsca po nieistniejących barakach tzw. Nowego Obozu i obozu żydowskiego są oznaczone kamieniami z numerem baraku. Niedaleko komory gazowej umieszczono pomnik autorstwa Wiktora Tołkina, mieszczący we wnętrzu prochy i szczątki więźniów obozu, spalonych w krematoriach. W jednym z baraków mieści się ekspozycja poświęcona aspektom życia obozowego, warunkom mieszkalnym, sanitarnym, kwestiom żywieniowym i temu podobnych.

Muzeum prowadzi również prace związane z ewidencjonowaniem i udostępnianiem informacji dotyczących byłych więźniów obozu. W archiwum można uzyskac informacje dotyczące osób, które zginęły w obozie. Niestety, jeden z moich dalekich kuzynów, zmarł w 1943 roku właśnie w obozie Stutthof.

Do muzeum można wejśc bezpłatnie, płatne są pokazy filmowe i wynajęcie przewodnika. Muzeum czynne jest cały rok.
W sklepie, położonym obok bramy wejściowej, można kupic publikacje dotyczące muzeum.

 


 

5
Oceń (6 głosów)

 

Lokalizacja

 

Niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof. - opinie i komentarze

fuchsifuchsi
0
Witam. Tez tam bylismy, tylko troche poznej. Wnuczki byli zainteresowani ta historia (13 i 11 lat) Zrobili sobie zdjecie i pytali. Jezyka polskiego nie znaja, wiec im tlumaczylem co chcieli dowiedzic. Polecam ten muzeum. przy okazje przekazywalem im informacje, ze ich pradziadek zostal zabity w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen w roku 1936......... (2016-06-21 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu