Niemiecki cmentarz I i II wojenny w Mławce k/Mławy

/ 1 komentarzy / 16 zdjęć


Kilka lat temu, podczas uzupełniania kolekcji pocztówek miasta Mława, trafiła w moje ręce inna, z okolic Mławy. Trójdzielna kartka składała się ze zdjęć przedstawiających nieokreślonego przeznaczenia budynek, wielki kamienny krzyż i plan czegoś co przypominało nekropolię. Dokładne oględziny wiele wytłumaczyły ale nie dały odpowiedzi na pojawiające się nowe pytania. Pierwsze to dlaczego w latach siedemdziesiątych, podczas czteroletniego pobytu w Mławie nikt i nigdy o tym miejscu nie wspominał? Drugie - dlaczego nekropolie w rożnych częściach kraju są traktowane ....różnie ? Trzecie - na jakiej podstawie można oczekiwać od innych nacji godnego traktowania polskich cmentarzy za granicami kraju, skoro tutaj, na miejscu, nie zawsze potrafimy godnie zachować się wobec grobów naszych wrogów ale i aliantów ?
Cmentarz w Mławce pomimo swej >niemieckości< jest na wskroś międzynarodowy. Poza niemieckimi żołnierzami Wielkiej Wojny spoczywają tu niemieccy żołnierze polegli w Bitwie pod Mławą ale i jeńcy okolicznych obozów hitlerowskich w Mławce i Iłowie. Świadczą o tym także nazwiska kilkunastu tysięcy zidentyfikowanych zmarłych, wyryte w kamiennych blokach.
Miejsce to chociaż ukryte w lesie, kilkaset metrów od trasy Mława - Działdowo nie jest opuszczone. Widać wykoszone trawniki, uprzątnięte alejki, zadbane ogrodzenia oraz czytelną informacje wizualną. Dzisiaj, w krótkim okresie czasu odwiedziło go kilkanaście osób z różnych części kraju.
Po tej wizycie,pozostaje nam w pamięci przesłanie wyryte na kamiennym bloku : ,, ZMARLI NAPOMINAJĄ DO POKOJU,,.

 


 

4.8
Oceń (4 głosów)

 

 

Niemiecki cmentarz I i II wojenny w Mławce k/Mławy - opinie i komentarze

fuchsifuchsi
0
Witam, prawdopodobnie chodzi o ten: http://www.volksbund.de/kriegsgraeberstaette/mielau-mlawka.html Jest jeden z trzech na terenie Polske na ktorym zostana jeszcze przywozione z biezacych ekshumacjach. Cmentarz istneje przez finansowa wsparcie Niemieckiego Stowarzyzenia Opieki nad Grobami Wojennymi. Finanse tej organizacji, ktora powstalaw r 1919, skladaja sie od poczatku z darow, nie miecki rzad nic nie dolozy. pozdrawiam (2015-09-02 00:00)

skomentuj ten artykuł