Niedziela u Niechciców - Bogumił 1863.

/ 19 zdjęć


30 czerwca GRH 14 pss z Przasnysza wybrała się do Russowa pod Kalisz by wziąć udział w pikniku patriotyczno - historycznym pt;"Niedziela u Niechciców - Bogumił  1863".
Nasza grh wcieliła się w powstańców styczniowych. 
Po dojeździe na miejsce wyruszyliśmy na ulice Kalisza by zachęcić mieszkańców do udziału w pikniku. Międzyinnymi rozdawaliśmy ulotki pokazując przy okazji mini scenki powstańcze.

Piknik odbył się 1 lipca w pięknym dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie.
Aktorzy kaliscy, Katarzyna Strojnej-Bigora i Piotr Bigora przypomnieli powstańcze przeżycia Bogumiła Niechcica opisane przez Marię Dąbrowską w powieści "Noce i Dnie". W dworku otwarto wystawę pt; „Wyspa wolności”. Tytułowa wyspa wolności to Biblioteka Polska w Paryżu mająca swoją siedzibę na Wyspie św. Ludwika – oaza niezależnej polskiej kultury i myśli politycznej w XIX i XX wieku. Przez ponad 150 lat, od okresu zaborów po dzień dzisiejszy, biblioteka jest miejscem spotkań i dyskusji polskich emigrantów, którzy wspólnie stworzyli jej cenny księgozbiór, zgromadzili dokumenty i dzieła sztuki.(źr. MOZK).

O 13-tej zaprezentowały się grupy rekonstrukcyjne. Naszą grh przedstawił prezes Mariusz Maciaszczyk opowiadając o naszej partii Kolbego i jej walkach pod Chorzelami prezentując przy okazji sztandar z wizerunkiem Matki Boskiej Przasnyskiej. Widzowie zapoznali się również z krótką historią bitew przasnyskich z 1915.

O 15-tej rozpoczął się pokaz potyczek powstańczych na terenie parku dworskiego. Wydarzenia według scenariusza: Ranni i zmęczeni powstańcy docierają do dworku prosząc dziedziczkę o pomoc w nakarmieniu i opatrzeniu rannych. Dziedziczka wiedząc iż niedaleko obozują Rosjanie odsyła powstańców do Domu Zielarki. Powstańcy po dotarciu do domu zielarki zoriętowawszy się, że jeden z powstańców to konfident, który uciekł pospiesznie do oddziału moskali ewakuowali się do spichlerza pozostawiając rannych. Nazajutrz po wypoczynku i przeglądzie broni oddział powstańczy zaatakował patrol rosyjski prowadzący jeńców odbijając ich i zatrzymując konfidenta, którego nieopodal rozstrzelano za zdradę. 
Ostatnim epizodem walk był atak strzelców powstańczych i kosynierów na obozowisko Rosjan, które po ciężkich walkach zostało zdobyte a Rosjanie przegonieni.

14pss dziękuję organizatorom za zaproszenie do uroczego Dworku Marii Dąbrowskiej w którym znajduje się muzeum poświęcone Jej osobie do którego oczywiście zapraszamy wszystkich. 
Szczególne podziękowania osobie Karol Matczak za opiekę zwłaszcza tą kulinarną nad nami.
Fot. Joanna Maciaszczyk, Romek Ćwiek, Michał Żerzuchowski i Mariusz Maciaszczyk.

 


 

0
Oceń (0 głosów)

 

 

Niedziela u Niechciców - Bogumił 1863. - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł