Nidzica - kwatera wojenna z I Wojny na starym cmentarzu.

/ 5 komentarzy / 16 zdjęć


Wielokrotnie odwiedzając Nidzicę, miałem zamiar pojechać na stary cmentarz rzymskokatolicki, na którym znajduje się kwatera żołnierzy poległych podczas I Wojny Światowej. Ostatniej niedzieli, po wizycie na grobach rodziny na obecnym cmentarzu komunalnym ( dawny ewangelicki ), w końcu dotarłem na stary cmentarz.

Cmentarz zlokalizowany jest na końcu ulicy Limanowskiego, ( wjazd w ulicę naprzeciwko stacji paliw ), po lewej stronie na wzniesieniu.
Kwatera wojenna ustuowana jest wzdłuż wschodniego boku cmentarza. Mogiły żołnierskie w dwóch rzędach, rozdzielone na kilka części. Obramowane betonowymi krawężnikami, na mogiłach betonowe tabliczki z danymi poległych. Mniej więcej po środku linii mogił znajduje się przewrócony betonowy obelisk, z informacją o liczbie pochowanych nierozpoznanych żołnierzy rosyjskich.

Na cmentarzu spoczywa prawdopodobnie 47 żołnierzy niemieckich i 73 żołnierzy rosyjskich.

Stan zachowania dobry, mogiły są uporządkowane i zadbane.

 


 

4.7
Oceń (3 głosów)

 

Lokalizacja

 

Nidzica - kwatera wojenna z I Wojny na starym cmentarzu. - opinie i komentarze

ArturSzArturSz
0
Ten cmentarz to tylko czubek "góry lodowej". Na obszarze gdzie rozgrywała się Bitwa pod Tannenebergiem jest ogromna ilość zachowanych cmentarzy wojennych - zjawisko porównywalne do tego, które widzimy w Beskidzie Niskim ( Operacja Gorlicka 1915). Za szczególnie ciekawe w okolicach Nidzicy ( mnie się szczególnie się spodobały) uznałbym cmentarze w Orłowie ( na pn) oraz we Fraknowie ( na pd) gdzie jeden z cmentarzy lokalizowany był na bardzo malwniczym rozstaju dróg. Obecnie jego otoczenie zmieniło się z uwagi na budowę S7. Generalnie cmentarze wojenne z Bitwy pod Tannenebergiem to temat cholernie zajmującejj osobno dedykowanej ( żadne tam "przy okazji") 2-3 dniowej wycieczki samochodowej lub rowerowej. Warto! O marszu tamtymi szlakami bojowymi w historycznym umundurowaniu nie wspomnę :-) Co ciekawe w okresie międzywojennym biura turystyczne robiły wycieczki objazdowe po polu bitwy i tych właśnie cmentarzach, w sieci dawniejszymi czasy znalazłem nawet folder - przewodnik, co i mnie po latach pozwoliło na powtórzenie takiej wycieczki w dawnym stylu. Warto. (2017-10-26 08:53)
Darth SimbaDarth Simba
0
Ja w tamte strony to przejazdem po grobach rodzinnych, jak jest okazji gdzieś podjechac, to zajadę i na wojenny. Co to za folder, bo nie mogę skojarzyc? (2017-10-26 09:42)
ArturSzArturSz
0
To był niemiecki folder z lat 30 tych. Jak wpiszemy w google "tannenberg denkmal" to bodaj połowa widocznych zdjeć z niego pochodzi a i mapka z cmentarzami wojennymi tez jest. (2017-10-26 14:31)
nieznanynieznany
0
Na cmentarzu ewangelickim w Nidzicy też była (jest )kwatera z I wojny. (2017-10-29 20:52)
Darth SimbaDarth Simba
0
Teoretycznie jest ( ekshumacji nie było ), a w praktyce nie ma. Stoi pomnik poległych w innej wojnie... (2017-11-06 12:44)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu