Neubaufahrzeug skala 1/35

/ 1 komentarzy / 7 zdjęć


Naprawdę niewiele już pozostało niemieckich pojazdów wojskowych z lat 1933-1945, które nie doczekały się jeszcze plastikowych replik w skali 1/35. Jednym z wyjątków był niezwykły czołg wielowieżowy nazwany Neubaufahrzeug, na którego plastikowe modele musieliśmy czekać aż do połowy 2011 roku. Do tego od razu chińska firma Trumpeter wprowadziła do sprzedaży dwa modele tego pojazdu.
Neubaufahrzeug to jedyny efekt romansu niemieckich konstruktorów z popularną w latach 30. XX wieku koncepcją czołgów wielowieżowych. W 1933 roku Reichswehra zamówiła prototypy czołgów ciężkich mających być kontynuacją programu Großtraktor. Podwozie, kadłub i wieżę zaprojektowały z zmontowały zakłady Rheinmetall. Drugi wariant wieży głównej wykonały zakłady Krupp. W prototypie Rheinmetall (Pz.Kpfw. NbFz V) uzbrojenie w wieży głównej składało się z armat 37 mm L/45 i 75 mm L/24 umieszczonych w jednym jarzmie, jedna nad drugą oraz karabinu maszynowego MG 13 zamontowanego w jarzmie kulistym obok. Do tego dochodziły dwie wieżyczki (wzorowane na tych z Pz.Kpfw.I i uzbrojone w jeden MG 13), jedna po prawej stronie z przodu i druga po lewej z tyłu wieży. Wieża Kruppa różniła się kształtem i rozmieszczeniem uzbrojenia głównego, tym razem armaty zamontowano w jarzmie obok siebie. Czołg z taką wieżą nazwany nr 2 (Pz.Kpfw. NbFz VI) został zmontowany w 1935 roku. Wtedy zamówiono również trzy kolejne egzemplarze. Wozy oznaczone jako nr 3, 4 i 5 posiadały wieże Kruppa z nieznacznymi przeróbkami, zmodernizowane małe wieżyczki oraz inne nowe drobne detale. Jedyną przygodą bojową czołgów Neubaufahrzeug był udział w zajęciu Norwegii wiosną 1940 roku. Czołgi nr 3, 4 i 5 trafiły tam w składzie 40. Specjalnego Batalionu Pancernego. Po stracie jednego z nich dotarł tam również wóz nr 2.
Modele Trumpetera przedstawiają oba warianty czołgu Neubaufahrzeug. Zestaw o nr kat. 05528 to model wozu z wieżą Rheinmetall (Pz.Kpfw. NbFz V). Daje on możliwość wykonania wieży w podstawowym wariancie z charakterystyczną antena poręczową jak i w wersji zmodernizowanej bez anteny. Drugi zestaw o nr kat. 05529 prezentuje wariant z wieżą Kruppa (Pz.Kpfw. NbFz VI). Obok detali z poprzedniego zestawu i nowej wieży znajdziemy tutaj również nowe małe wieżyczki oraz zmodernizowane błotniki. W skład obydwu modeli wchodzi po około 320 części plastikowych, dwie niewielkie blaszki fototrawione, dwie metalowe lufy oraz 280 plastikowych ogniwek gąsienic plus plastikowe sztyfty do ich łączenia i podkładka do montażu. Wszystkie części wykonano na wysokim poziomie, bez nadlewek i przesunięć. Montaż mimo, że pracochłonny nie powinien sprawiać wielu problemów, no może poza gąsienicami.
W zestawie 05528 brak kalkomanii, pojazd malujemy w trójbarwny kamuflaż bez dodatkowych oznaczeń. W modelu Pz.Kpfw. NbFz VI (nr kat. 05529) znajdziemy arkusz kalkomanii z czterema wariantami oznakowań: dwa wozów ze szkoły pancernej w Putlos, początek 1940 roku i dwa dla czołgów operujących w Norwegii, kwiecień-maj 1940 roku.
Zestawy Trumpetera to niezwykle efektowne modele, wyróżniające się kształtem i gabarytami. Repliki Neubaufahrzeug z pewnością staną się ozdobą niejednej kolekcji, mimo dość wysokiej ceny wynoszącej około 170-180 złotych.

German Neubaufahrzeug(Rheinmetall), producent Trumpeter, nr kat. 05528, skala 1/35.
German Neubaufahrzeug Nr.3-5, producent Trumpeter, nr kat. 05529, skala 1/35.

www.sindar-model.home.pl

 


 

5
Oceń (9 głosów)

 

 

Neubaufahrzeug skala 1/35 - opinie i komentarze

mauser98kmauser98k
0
Czołgi Neubaufahrzeuge zostały włączone do 40 Specjalnego batalionu przeznaczonego do inwazji na Norwegię wyłącznie w celach propagandowych ze względu na swe wielkie wymiary. Miały oddzialywać na obrońców swym wyglądem , gdyż ich wartość bojowa była mizerna. Dobrze ,że pojawiły się ich modele jako ciekawe uzupełnienie kolekcji czolgow niemieckich. (2012-01-14 00:00)

skomentuj ten artykuł