Nasza GRH skutecznie podbijała Kraków

/ 9 komentarzy / 39 zdjęć


Krakowski Rynek Główny 25 sierpnia należał do mieszkańców Ziemi Gorlickiej. Zaprezentowaliśmy się wspaniale na XXXV Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej Cepeliada. „Dzień Miasta Gorlice i Powiatu Gorlickiego” bo tak nazywała się ta impreza trwał od godziny 11, a zakończył się po 21. Jego współorganizatorami byli Witold Kochan, burmistrz Gorlic i Mirosław Wędrychowicz, starosta gorlicki. We wczesnych godzinach rannych na podbój Krakowa wyruszyło sześć autokarów i dwie ciężarówki. Część osób przybyła także swoimi samochodami. W szybkim tempie rozbijali swoje stanowiska lokalni artyści z LOT Beskid Zielony, bieccy rycerze, nasi żołnierze z 20 ck. nowosądeckiego pułku piechoty, maziarze z Łosia, pracownicy SKH w Regietowie. Nie zabrakło też stoisk promocyjnych z materiałami dotyczącymi naszego rejonu.
Przygotowaliśmy okazałą dioramę, uczestniczyliśmy w barwnym korowodzie i mieliśmy swoje 30 minut na krakowskiej scenie. Dzielenie w tych zadaniach wspierał nas nasz krakowski kolega major Zbigniew Sira, a mały wojak Bruno Gierek wzbudzał niezwykłą sympatię i życzliwość wszystkich krakowian i turystów. Naszą dioramę odwiedziło setki ludzi w tym wielu obcokrajowców, interesowali się bitwą, naszą grupą, wyposażeniem i uzbrojeniem. Szczególnie polubiły nas Japonki, ale nie tylko one, były też Ukrainki, Niemki, Belgijki i oczywiście urocze gorliczanki i krakowianki.
Nad sceną w tym wyjątkowym dniu zawisło hasło przewodnie gorlickiego dnia 'Dobre, bo gorlickie', a tysiące balonów poszybowało z takim hasłem w niebo, kolejne trafiały do rąk dzieci i wszystkich chętnych i się zaczęło. O godzinie 12 zabrzmiał hejnał z Wieży Mariackiej i ze sceny hejnał Gorlic, a później jeszcze hejnał Biecza. Gości witał Witold Kochan i Mirosław Wędrychowicz. Wśród nich byli także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. Praktycznie co 15 minut na scenie działo się coś innego. Nasza urocza konferansjerka Ania Konopka w sposób profesjonalny prowadziła cały program i miała na sobie w tym dniu kilka strojów począwszy od pogórzańskiego, łemkowskiego, huculskiego, średniowiecznego a nawet sanitariuszki grupy GRH Gorlice 1915. Wieczór należał do śpiewaków operowych Tomasza Kuka wraz z małżonką. Wielki finał to piosenka poetycka w wykonaniu Ostatniej Karczmy Przeznaczonej do Rozbiórki. A piosenkę finałową wykonali wszyscy artyści występujący na krakowskim rynku z naszym burmistrzem i starostą. Na koniec dnia Shade zaprezentował swój fireshow, czym zyskał niesamowite uznanie wśród krakowskiej publiczności. Bardzo miłym akcentem na koniec dnia było zaproszenie przez dyrektora Cepeliady Gorlic na przyszłoroczną Cepeliadę. Zaistnieliśmy również w głównym wydaniu wiadomości w tym dniu. Będący na Cepeliadzie z telewizyjną ekipą Dariusz Bohatkiewicz z TVP 1 przygotował relację, która zaczyna się od naszego przemarszu http://tvp.info/wiadomosci/tematy/promo ... st/5161157
Serdecznie dziękujemy władzom miasta i powiatu za zaproszenie na tegoroczną cepeliadę oraz możliwość promocji naszego stowarzyszenia i historii Bitwy pod Gorlicami.

Tekst: Marek Podraza
Foto: Marek Podraza, Sabina Machowska,Piotr Gajda

 


 

4.4
Oceń (23 głosów)

 

 

Nasza GRH skutecznie podbijała Kraków - opinie i komentarze

zsirazsira
0
Jako rodowity krakowianin muszę przyznać że nie ma przesady w tym,że przedstawiciele Ziemi Gorlickiej zaprezentowali się w Krakowie z jak najlepszej strony i podbili Kraków. Występy różnorodnych grup w barwnych strojach pokazały że w Gorlicach kwitnie życie kulturalne i nie jest to zapadła dziura. Trzeba wyrazić słowa uznania dla tamtejszych władz ,że nie wymigały się od wyjazdu do Krakowa (jak to często robią władze ),tylko wspierały swoich przedstawicieli.
Wszystkim występom towarzyszyło duże zainteresowanie nie tylko krakowian, ale również licznych turystów. Grupa GRH Gorlice 1915 znana już dobrze w Krakowie z uwagi na udział jej przedstawicieli w różnych imprezach w Krakowie  budziła powszechne zainteresowanie, prezentując się w nowych mundurach i przedstawiając szereg eksponatów z tamtych czasów ,jak i szereg replik uzbrojenia. A jeszcze ponad rok temu mało było wiadomo o Gorlicach. Brawo.
(2011-09-05 00:00)
zsirazsira
0
Widzę że jedna osoba dała Wam 1 ,musi Was bardzo nie lubić ,ciekawym dlaczego ? Ja dałem 5 .
(2011-09-06 00:00)
ijosskaijosska
0
Panie zsira, bo Pan jest inteligentny, kulturalny, z klasą a innym tych cech brakuje. Dobre bo gorlickie górą! Podbiliśmy Kraków i basta!
(2011-09-06 00:00)
bykfernandobykfernando
0
Gratuluję "podbicia" Krakowa. 14 Pułk Strzelców Syberyjskich pozdrawia wszystkich przyjacół z południa. Wygraliście bo Nas nie było. Pozdrawiam i gratuluję. (2011-09-06 00:00)
RPRP
0
Witam.
Oby tak dalej.
Nie ma co się rozglądać  na boki i patrzeć co robią inni.

Co do jedynek, to normalna reakcja konkurencji, która zakompleksiona w ten sposób pokazuje, że jeszcze istnieje.

Pozdrawiam
(2011-09-06 00:00)
zsirazsira
0
14 PSS- chętnie widzielibyśmy Was w Niepołomicach, będziecie ? Warto być.
(2011-09-06 00:00)
bykfernandobykfernando
0
Niestety organizatorowi zabrakło funduszy. Od nas jest to blisko 500 km.
Też żałujemy. Zobaczymy się najpewniej w Sękowej.
(2011-09-07 00:00)
blue savageblue savage
0

Pozdrawiam i "piąteczka" dla Was :)

Mam nadzieję, że zobaczymy się w Niepołomicach.

(2011-09-07 00:00)
FaZaFaZa
0
Ode mnie zasłużona piąteczka (niestety szóstki nigdzie nie mogę znaleźć). "Kraków jest już Wasz". Pozdrawiam!
(2011-09-07 00:00)

skomentuj ten artykuł