Narodowy Dzień Pamięci o 'Żołnierzach Wyklętych' Warszawa - Ursynów 2014

/ 88 zdjęć


W dniu 2 marca 2014r. w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci o „Żołnierzach Wyklętych” w Warszawie na Skwerze kpt. Pawlaczyka (skrzyżowanie ul. Płaskowickiej i ul. Rosoła)odbyła się rekonstrukcja historyczna. Rozpoczęcie planowano na 15:30 lecz już na samym początku pech zaczął prześladować organizatorów (i nie opuszczał ). 


Scenariusz widowiska przedstawiał losy partyzantów i ludności cywilnej w tym trudnym okresie. Mogliśmy zobaczyć działania wojaka radzieckiego na Polskich ziemiach, współpracę konfidenta i żołnierzy LWP z „wyzwolicielami”. Inscenizacja mimo kłopotów bardzo udana. 

Brawa za szybką zmianę scenariusza i myślę, że tylko niewielka grupa widzów zorientowała się, że coś jest inaczej niż zamierzano. Najpierw zastrajkował „Czapajew”, który nie chciał odpalić. „Ręczne” usunięcie go z „pola boju” skutkowało uszkodzeniem kabli do ładunków pirotechnicznych. Z zapowiadanego ostrzału artyleryjskiego nastąpił tylko jeden, ale efektowny wybuch. Szkoda, że reszta ładunków nie odpaliła jednak nie umniejszyło to widowiskowości inscenizacji.


Brawa dla narratora Krzysztofa Zawickiego (jeżeli przekręciłem nazwisko proszę o wybaczenie). Bardzo elastycznie powiązał poszczególne sceny przekazując wiele informacji o przedstawianym okresie, obyczajach oraz uzbrojeniu. Uznanie dla rekonstruktorów za włożony trud. 


„Żołnierzy Wyklętych” oraz ludność cywilną odtwarzała Grupa Rekonstrukcji Historycznych Narodowych Sił Zbrojnych „Podlasie” z Siedlec natomiast żołnierzy radzieckich i LWP Grupa Rekonstrukcyjno Filmowa „Bemowo”. Zapraszam na fotorelację.

 


 

4.4
Oceń (7 głosów)

 

 

Narodowy Dzień Pamięci o 'Żołnierzach Wyklętych' Warszawa - Ursynów 2014 - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł